Ahmedinejad, yeni başkanla görüşebilirim

Ahmedinejad, yeni başkanla görüşebilirim.14563
  • Giriş : 08.07.2008 / 18:56:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, seçilecek yeni ABD başkanı ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Demokrat Parti başkan adayı senatör Barak Obama ile görüşebileceğini bildirdi.

Ahmedinejad, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki D-8 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, "ABD başkanlığı için yarışan tüm adaylarla görüşmeye ve canlı yayında tartışmaya hazır olduğumu daha önce de açıklamıştım" dedi.

İran Cumhuraşkanı, "ABD'nin İran'a karşı düşmanca politikalarına rağmen biz her zaman diyalogdan yanayız" diye konuştu.

Senatör Obama, başkan seçilmesi halinde "Washington yönetiminin düşman ilan ettiği ülkelerin liderleriyle doğrudan ve ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğunu" açıklamıştı.

Obama, Cumhuriyetçi aday John McCain'in "Tahran yönetimiyle dost olmaya çalışıyor" tepkisi karşısında, "Ahmedinejad ile görüşme sözü vermiyorum" diyerek geri adım atmıştı.

Ahmedinejad, 2007'de BM Genel Kuruluna katılmak için gittiği ABD'de, Başkan George W. Bush ile görüşme ve canlı yayında dünya meselelerini tartışma önerisinde bulunmuştu.

Beyaz Saray yönetimi, "İran uranyum zenginleştirmeyi durdurmadıkça doğrudan görüşmenin söz konusu olamayacağını" belirterek, Ahmedinejad'ın teklifini geri çevirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*