Ahmedinejad: ABD'nin bize saldıracak gücü yok

  • Giriş : 05.06.2007 / 15:57:00

Ahmedinejad, "ABD'nin saldırmayı düşündüğünü, ancak bunu yapacak gücü ve cesareti olmadığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran İslam devrimi lideri Humeyni'nin ölümünün 18. yıl dönümü için düzenlenen anma törenlerini izlemeye gelen yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmedinejad, muhtemel ABD saldırısına ilişkin bir soru üzerine, "İran halkı bir köşede sakince oturan aslan gibidir. Onlara, bu aslanın kuyruğuyla oynamamalarını tavsiye diyorum" dedi.
ABD'nin İran'a zarar vermek istediğini, ancak bunu yapacak "güce ve cesarete sahip olmadığını" söyleyen Ahmedinejad, ABD'nin yeni bir savaş çıkaramayacağı görüşünü dile getirdi.

Lübnan'da yaşananlara da değinen Ahmedinejad, bu ülkedeki son gelişmelerden ABD ve İsrail'i sorumlu tuttu.

Lübnan'ın geçen yıl İsrail'i yenilgiye uğrattığını söyleyen Ahmedinejad, İsrail'in bu yenilgiyi telafi etmek için tekrar Lübnan'a saldırmayı düşündüğünü iddia etti ve "Akıllı olsunlar" uyarısında bulundu.

BM'NİN YAPISI

İran'ın nükleer programı konusundaki soruları yanıtlarken BM'nin yapısını eleştiren Ahmedinejad, şunları kaydetti:

"BM Güvenlik Konseyinin kanun dışı ve adaletsiz davranışlarından vazgeçmesini istiyoruz. Konsey bazı büyük güçlerin çıkarlarını koruyor. Bunu kabul etmiyoruz. Konsey bazılarının değil, bütün milletlerin hakkını korumalı. Güvenlik Konseyinin İran'ın nükleer meselesine karışması da kanun dışıdır. Bu, sorunun çözümüne hiçbir katkıda bulunmadı."

Nükleer faaliyetlerinin devam edeceğini belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelere, "İnadınızdan ve çocukça davranmaktan vazgeçin" diye seslendi.

BARIŞ HATTI PROJESİ

Ahmedinejad, Barış Hattı olarak da adlandırılan İran, Pakistan, Hindistan gaz boru hattı projesi konusundaki bir soruyu yanıtlarken de üç ülke arasındaki görüşmelerin iyi yönde devam ettiğini ve birçok noktada uzlaşma sağlandığını söyledi.

Gelecek yıl kesin bir anlaşmaya varılması konusunda iyimser olduğunu ifade eden Ahmedinejad, ABD'nin konuya müdahale ettiği ve projenin gerçekleşmemesi için çalıştığına işaret ederek, "ABD dünyadaki bütün ülkelerin içişlerine karışıyor, kendini dünyanın hakimi sayıyor. Ama ABD'nin yaptıkları bu projeyi kesinlikle etkilemeyecek" diye konuştu.

İran doğal gazını Pakistan üzerinden Hindistan'a taşıyacak olan yaklaşık 2700 kilometrelik boru hattının 7 milyar dolara mal olacağı ifade ediliyor.

Boru hattının 1100 kilometresinin İran, 1000 kilometresinin Pakistan, geri kalan kısmının da Hindistan sınırlarında yapılması planlanıyor.

Projenin tamamen hayata geçmesi durumunda İran, iki ülkeye günlük 150 milyon metre küp doğal gaz vermeyi planlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious