Ahmedinejad: Annapolis konferansı boykot edilmeli

Ahmedinejad: Annapolis konferansı boykot edilmeli.9204
  • Giriş : 25.11.2007 / 11:20:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin düzenlediği Annapolis konferansının boykot edilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmedinejad, başkent Tahran'daki bir programda yaptığı konuşmada, salı günü ABD'nin Annapolis kentinde yapılacak barış konferansına da değindi ve "Bu konferansa katılacak ülkeleri uyarıyorum: Bu yanlıştan vazgeçin. Eğer katılırsanız, adınız tarihe iyi bir şekilde geçmeyecek" dedi.
Amerikan yönetiminin bu konferansla "kendisi gibi düşünen bir avuç insanı aldatmak istediğini" söyleyen Ahmedinejad, "Bu, göstermelik bir konferans. Onlar bu konferansla cani siyonistlere imtiyaz verme peşinde" diye konuştu.

"İran'ın çevresindeki bazı ülkelerin bu toplantıya katılacak olmasından üzüntü duyuyorum" diyen Ahmedinejad, şunları kaydetti:
"Onlar, 60 yıldır yaptıkları toplantılardan nasıl bir sonuç elde ettiler ki şimdi bunu tekrarlıyorlar? Bu toplantıya katılmak isteyenler ne hakla kendilerini Filistin halkının yerine koyuyorlar? Bu toplantı, siyonist rejimin düşüşte olduğu bir dönemde düzenleniyor."
İran yönetimi, Türkiye ile Arap ülkelerinin de katılacağı Annapolis konferansına başından beri karşı çıkıyor.
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de Ramazan Bayramında yaptığı konuşmada, İslam ülkelerinden toplantıya katılmamalarını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious