Ahmedinejad: "BM Kararının bizim için önemi yok"

Ahmedinejad:
  • Giriş : 05.03.2008 / 13:29:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, hassas nükleer faaliyetleri durdurmadıkları için BM Güvenlik Konseyinin aldığı yeni yaptırım kararının kendileri için hiçbir önemi olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlar kurulu toplantısından sonra gazetecilere açıklama yapan Ahmedinejad, Güvenlik Konseyince İran'a karşı alınan yeni yaptırım kararının, ''teknik ve hukiki değeri olmadığını'' kaydetti.

Siyasi gerekçelerle alındığını savunduğu kararın kendileri için ''hiçbir önem taşımadığını'' ifade eden Ahmedinejad, ''Kararın, irademiz üzerinde hiçbir etkisi olmayacak'' ifadesini kullandı.

''Bu karar, bir açıdan İran'a ve dünya milletlerine verilmiş bir hediyedir'' diyen Ahmedinejad, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğer biz dünyaya, BM Güvenlik Konseyinin dünya milletlerinin değil, sadece birkaç sınırlı gücün çıkarlarını koruduğunu anlatmak isteseydik, bunun için çok çaba harcamamız gerekirdi. Ama bu karar, Güvenlik Konseyinin dünyayı yönetecek iradeden yoksun olduğunu ve bazılarının çıkarlarını gözettiğini bir kez daha göstermiştir.

Bu kararı, müzakere için aldıklarını söylüyorlar. Bu hatadır. İran halkı zorla hiçbir şey yapmaz. Bu bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Kararı, ne olumlu karşılıyoruz, ne de bundan rahatsızlık duyuyoruz. Bu karar, İran'ın evrensel bir güç haline geldiğinin resmi belgesidir. Çünkü bir tarafta bütün büyük güçler, diğer tarafta da İran var.''

Yeni yaptırım kararının İran'a ''hiçbir şekilde'' zarar vermeyeceğini savunan Ahmedinejad, Güvenlik Konseyinin İsrail'in Filistin saldırıları karşısında sessiz kaldığı bir ortamda İran aleyhine yaptırım kararı almasını da eleştirdi.

Konsey üyelerine, ''Filistin halkı paramparça edilirken neredeydiniz?'' sorusunu yönelten Ahmedinejad, şunları söyledi:

''Bu sessizliğiniz, BM Güvenlik Konseyinin birkaç ülkenin hakimiyeti altında olduğunun belgesidir. Ben, BM Genel Sekreteri için de üzülüyorum. Sayın Genel Sekreter, yaptığı açıklamalarla kendi meşruiyetini sorgu altına alıyor. Filistin halkı kendi ülkesini savunuyor, bunu kınıyorlar. Bu çok şaşırtıcı. Acaba siz ücretinizi büyük güçlerden aldığınız için mi böyle konuşuyorsunuz? Sayın Genel Sekreter açıklamalarını düzeltmeli, bunlar çok çirkin.''

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) nükleer programa ilişkin bütün sorularına yanıt verdiklerini belirten Ahmedinejad, nükleer konunun kendileri açısından kapandığını yineledi ve bundan sonra UAEK dışında hiç kimseyle müzakere etmeyeceklerini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious