Ahmedinejad: BM'ye rağmen nükleer faaliyetlere devam

  • Giriş : 13.06.2007 / 11:26:00
  • Güncelleme : 13.06.2007 / 11:38:52

Ahmedinejad, üçüncü bir yaptırım kararı çıkması halinde de nükleer faaliyetlerin devam edeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyinden üçüncü bir yaptırım kararı çıkması halinde de nükleer faaliyetlerin devam edeceğini bildirdi.

Ahmedinejad, kendi doğum yeri olan Semnan şehrinde, halka yaptığı konuşmada, ağırlıklı olarak Filistin meselesi ve nükleer programa değinirken, her iki konuda da BM Güvenlik Konseyini görevini yapmamakla suçladı.

Güvenlik Konseyinin "ayrımcılık" yaptığını söyleyen Ahmedinejad, "Dünyada büyük bir güç başka bir ülkeye saldırmak istiyorsa Güvenlik Konseyi buna engel olmalı, ama yapmıyor" dedi.

Batılı ülkelerin İran'a karşı "haksızlık" yaptığını ifade eden Ahmedinejad, "hiçbir şekilde teslim olmayacaklarını, ancak tehditlerin devam etmesi durumunda İran halkının düşmanların ağzını kıracağını" söyledi.

Batılı ülkelerin kendilerinden defalarca nükleer faaliyetleri durdurmalarını istediğini, bunu kabul etmediklerini anlatan Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyinin aldığı iki yaptırım kararının da etkili olmadığını savundu.

Ahmedinejad, "Eğer bize karşı tekrar bir yaptırım kararı alır ve bizi tehdit etmeye devam ederlerse, onların bu yaptıkları hiçbir şekilde nükleer faaliyetlerin durdurulmasına neden olmayacak ve faaliyetler devam edecek" diye konuştu.

Güvenlik Konseyinin kabul ettiği kararların kendileri için bir önemi olmadığını söyleyen Ahmedinejad, "Düşmanlarımız son kozlarını oynuyor. Çok zayıf durumdalar. Son darbeyi de bizden yiyecekler" ifadesini kullandı.

Nükleer programda son aşamada olduklarını ve "nükleer zirveye çok az kaldığını" kaydeden Ahmedinejad, mantık ve adalet temelinde görüşmeye hazır olduklarını da söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, 2 gün önce Viyana'da toplanan yönetim kurulu üyelerine yaptığı konuşmada, İran'ın bu yıl sonuna kadar 8000 santrifüjü devreye sokacağını bildirmiş ve Güvenlik Konseyi kararlarına uymadığı için Tahran yönetimini eleştirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious