Ahmedinejad diplomasiden yana

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Lübnan ile İsrail arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Duşanbe'de Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ahmedinejad, Ortadoğuda'ki gerginliğe de değindi. Ahmedinejad uluslararası problemlerin diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirterek hiçbir zaman askeri yollarla bir neticeye varılamayacağını kaydetti. Bir milleti ortadan kaldırmakla kendilerine bir yer edineceklerini düşünenlerin büyük hata yaptıklarını dile getiren Ahmedinejad Fars atasözünü hatırlatarak:" Rüzgar eken, tufan toplar." ifadelerini kullandı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahmanov da Lübnan'daki askeri operasyonların bir an önce durdurulması gerektiğini ifade ederek sorunun diplomatik yollarla çözülmesi taraftarı olduklarını söyledi.

Ayrıca Tacikistan'a ilk defa rezmi ziyarette bulunan Ahmedinejad, Rahmanov ile ikili bir görüşme yaptı. Daha sonra iki ülke arasında ekonomik ve kültürel konularda bir dizi ortak işbirliği anlaşmaları imzalandı. İran'ın son yıllarda Tacikistan'da büyük yatırımlar gerçekleştirdiği kaydedilirken gelecek yıllarda da ilişkilerin gelişerek devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Öte yandan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin bugün Duşanbe'ye gelmesi ile Farsça konuşan devletler zirvesi gerçekleşecek. Zirveye Tacikistan, İran ve Afganistan liderleri katılıyor.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious