Ahmedinejad; Entrika çeviriyorlar!

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

ABD, AB Üçlüsü, Rusya ve Çin'den üst düzey yetkililer İran sorununu Londra'da görüşmeye hazırlanırken İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, nükleer programın ülkesinin hakkı olduğunu bir kez daha vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmedinejad ayrıca, "İran halkının nükleer teknolojiye erişmesini siyasi baskı, komplo ve uluslararası kurumlar aracılığıyla engelleyemeyenler şimdi de bize karşı entrikalar çeviriyorlar" diye konuştu.

Öte yandan ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Almanya ve Fransa'dan üst düzey yetkililer İran'ın nükleer programı ve buna karşı koyacakları ortak stratejiyi belirlemek üzere bugün Londra'da biraraya geliyor.

Londra'daki zirvede İran'a nükleer programını durdurması karşılığında çeşitli yardım ve teşvikler içeren paketin gündeme geleceği belirtiliyor. Yetkililer paketle ilgili daha önce yaptıkları görüşmelerde ortak bir yol bulamamıştı. Pakette İran'ın nükleer faaliyetlerini durdurmaması halinde ise bu ülkeye yaptırımlar uygulanmasına olanak tanıyan maddeler yer alacak. Yaptırımlar arasında vize kısıtlaması ve ticari anlaşmaların feshedilmesi gibi önlemler gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious