Ahmedinejad: "İran'da ABD ile işbirliği yapan casuslar var"

Ahmedinejad:
  • Giriş : 12.11.2007 / 17:01:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 17:24:22

Nükleer çalışmalarını dünyanın yakından izlediği, İsrail ve ABD'nin ise ısrarla "nükleer bir İran kabul edilemez" diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nükleer çalışmalarını dünyanın yakından izlediği, İsrail ve ABD'nin ise ısrarla "nükleer bir İran kabul edilemez" açıklamalarına karşın, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülke içinde nükleer faaliyetlere karşı çıkanları "vatan haini" olmakla suçladı.

Resmi IRNA ajansının haberine göre, Ahmedinejad İlim ve Sanat teknik üniversitesinde yaptığı konuşmada, "(Nükleer politikanın değiştirilmesini isteyen) bu kişiler vatan hainidir" dedi.

Bu kişileri İran'ın düşmanlarıyla işbirliği ve casusluk yapmakla suçlayan Ahmedinejad, "Eğer nükleer mesele üzerindeki (hükümete) baskılarından vazgeçmezlerse, onları İran ulusuna teşhir edeceğiz" diye konuştu.

Bu kişilerin düşmana bilgi vermek için düzenli olarak bazı adamlarını gönderdiklerini belirten Ahmedinejad, bunlardan birinin İran'ın geri çekilmesi için baskının sürdürülmesi konusunda düşmanla yaptığı konuşmanın kaydının ellerinde olduğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Ahmedinejad, muhaliflerinin bir yetkiliyle ilgili casusluk suçlamalarını soruşturan bir hakime baskı yaptıklarını da belirterek, ancak bu kişinin adaletten kaçmasına izin vermeyeceğini söyledi. Ahmedinejad, bu kişinin kimliği hakkında da bilgi vermedi.

İranlı reformcularla bazı üst düzey din adamları Ahmedinejad'ın nükleer politikasına karşı çıkıyor ve cumhurbaşkanını, nükleer faaliyetler yüzünden BM'nin ve ABD'nin yaptırım uygulamasından sorumlu tutuyor.
Reformcular, İran'ın eski lideri Muhammed Hatemi'nin uranyum zenginleştirme programını askıya alma politikasına dönmesi gerektiğine inanıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious