Ahmedinejad: "İsrail ayakta kalamaz"

  • Giriş : 28.11.2007 / 17:23:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İsrail'in ayakta kalma ihtimalinin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmedinejad, bakanlar kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin düzenlediği Orta Doğu konferansını değerlendirirken, bundan sonraki gelişmeleri artık Filistin halkının iradesinin belirleyeceğini ifade etti.

"Siyonist rejimin ayakta kalma ihtimali yok" diyen Ahmedinejad, "Çünkü yok olmak bu rejimin doğasında var. Bu rejim, tecavüz, yalan, zulüm ve katliam üzerine kurulmuştur. Bunların hepsi yok almak zorunda" diye konuştu.
Annapolis konferansının "yenilgiye uğrayacağının başından belli olduğunu" söyleyen Ahmedinejad, konferansın "etkili siyasi bir hedeften yoksun olduğunu ve ölü doğduğunu" öne sürdü.

Toplantıyı düzenleyenlerin hedefinin, "Arap ülkeleri ve İsrail arasında bir sorun olmadığını ve aralarında iyi ilişkiler bulunduğunu ispat etmek" olduğunu ifade eden Ahmedinejad, "Böyle bir şey asla olmayacak. Birkaç kişi bu tiyatroya inansa da bunun gelecekteki gelişmeler üzerinde hiçbir etkisi olmayacak" dedi.

"Bazılarının uğursuz siyonist rejiminin kurbanı olmasından üzüntülüyüz" ifadesini kullanan Ahmedinejad, "Bu toplantının siyonist rejimin güçlendirilmesine bir etkisi olacağını düşünüyorlarsa kesinlikle yanılıyorlar. Bu girişimler, onların yok olma sürecini değiştirmeyecek" diye konuştu.

Göreve geldiği 2005 yılından beri İsrail aleyhine yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Ahmedinejad, "İsrail'in haritadan silinmesi gerektiğini" söylemiş ve bu ülkenin, "Avrupa, Kanada veya Alaska'ya taşınmasını" önermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious