Ahmedinejad: İsrail terörün sembolü

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İsrail’in "devlet terörünün sembolü" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ahmedinejad, başkent Tahran’da düzenlenen "Terörizmin Kurbanı İslam Dünyası" başlıklı uluslararası sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, terörizmi, "kendi şeytani hedeflerine ulaşmak için günahsız insanları öldürmek" şeklinde tanımladı.
Bazı büyük güçlerin çeşitli silahlar üreterek insanlığı tehdit ettiğini ifade eden Ahmedinejad, terör örgütlerinin de "bu güçlerin bünyesinde yeşerdiğini" kaydetti.
Terörün, dünyaya hakim olmak isteyen maddi düşünceden kaynaklandığını söyleyen Ahmedinejad, "Bugün maalesef, İslam düşmanları gerçekleri gizlemeye ve büyük İslam dinini, sertlik ve terör dini olarak tanıtmaya çalışıyorlar. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bugün İslam dünyası, organize bir terörizmin kurbanıdır" diye konuştu.
Terörizmin "dinden uzaklaşma ve adaletsizlikten beslendiğini" de söyleyen Ahmedinejad, terör gruplarının "bazı büyük güçlerce" desteklendiğini, İran’ın da bunun kurbanlarından biri olduğunu ifade etti.
-"İSRAİL VE TERÖR"- Konuşmasında Filistin meselesine de değinen Ahmedinejad, İsrail’in Filistin’de yaptıklarının terörizmin bir türü olduğunu ifade etti ve "Bugün siyonist rejim, devlet terörünün, soykırım ve cinayetin sembolüdür" dedi.
İsrail’in türlü bahanelerle Lübnan ve Filistin’deki masum insanları öldürdüğünü söyleyen Ahmedinejad, "İsrail rejimi bu katliamlarının yanı sıra bölgede korku ve tehdit ortamı oluşturuyor. Maalesef bu, bazı büyük güçlerce de destekleniyor" diye konuştu.
Ahmedinejad, Irak’taki duruma değinirken de "Irak’taki terör, işgalcilerin orada kalmasını sağlamak için yapılıyor" ifadesini kullandı ve bu ülkedeki terörün büyük güçlerce desteklendiğini iddia etti.
ABD’nin huzur getirme bahanesiyle Irak’ı işgal ettiğini ifade eden Ahmedinejad, şunları söyledi:
"Bugün bir büyük güç, bir milleti kurtarma bahanesiyle o ülkeyi işgal ediyor. Dünyada bundan büyük terör olur mu? Irak’ta, 4 yıllık işgalden sonra 100 binlerce günahsız insan öldürüldü. Bu, terörizmin, büyük güçlerce işlenen yeni bir türüdür."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious