Ahmedinejad muhalifleri önde gidiyor

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

İran'da iki gün önce yapılan Uzmanlar Meclisi ve yerel yönetim seçimlerinin oy sayımı devam ederken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın muhaliflerinin önde gittiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dini lideri seçen, denetleyen ve göreve devam edip etmeyeceğine karar veren 86 üyeli Uzmanlar Meclisine 16 üye verecek olan Tahran'da seçimi, Ahmedinejad'ın rakibi, eski Cumhurbaşkanı ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani önde götürüyor.

Rafsancani, Uzmanlar Meclisi üyeliği için 1 milyon 262 bin civarında oy alarak listenin ilk sırasına yerleşirken, Ahmedinejad'ın bağlı bulunduğu, ayetullah olduğu söylenen Muhammed Taki Misbah Yezdi, 691 bin oyla listenin 6. sırasında yer alıyor.

Başkent Tahran'daki yerel yönetim seçimlerinde de Ahmedinejad karşıtları önde gidiyor.

Şimdiki belediye başkanı Muhammed Bager Galibaf'ı destekleyenlerin 15 üyeli belediye meclisinde 8 üyelik aldıkları belirtilirken, Ahmedinejad taraftarlarının 4, reformcuların 3 üyelik kazandıkları ifade ediliyor.

Muhafazakarlar Tahran'da Galibaf yüzünden bölünmüş, Galibaf'ı reformculara yakın bulan Ahmedinejad taraftarları seçime ayrı bir listeyle girmişti.

Bu arada, İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, seçimde 28 milyon oy kullanıldığını, buna göre katılım oranının da yüzde 65 olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious