Ahmedinejad: Nükleer faaliyetler sürecek

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Ahmedinejad, nükleer faaliyetlerin devam edeceğini bir kez daha yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ahmedinejad, ülkenin kuzeyindeki Gilan eyaletinin Emleş kentinde halka hitabında, İran'ı nükleer teknolojiden mahrum etmek isteyenlerin hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Batılı ülkelere "Sizin için tek çare İran'la dost olmaktır" diye seslenen Ahmedinejad, "Eğer bu tutumunuzu sürdürürseniz, rezil olursunuz" ifadesini kullandı.

"İran kendi hakkından iğne ucu kadar bile vazgeçmeyecek" diyen Ahmedinejad, "Halkımız nükleer teknolojiyi elde etmede kararlı. Biz de hükümet olarak halkın bu talebini ciddiyetle takip ediyoruz. Nükleer zirveye ulaşmak için faaliyetlerimize direnişle devam edeceğiz" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyinin uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için İran'a verdiği 60 günlük süre bugün doluyor. Güvenlik Konseyinin kararını kabul etmeyen Tahran yönetimi, müzakerelere başlanabileceğini ifade ediyor, ancak uranyum zenginleştirme çalışmalarını askıya almaya yanaşmıyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, İran'ın nükleer programına ilişkin raporunu bugün yönetim kurulu üyelerine sunacak. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer başmüzakerecisi Ali Laricani de dün Viyana'da El Baradei ile görüşmüştü.

İran yönetimi, dosyanın Güvenlik Konseyinden UAEK'ye dönmesine ve Avrupa ülkeleriyle müzakerelerin yeniden başlatılmasına çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious