Ahmedinejad: 'Nükleer faaliyetlerimiz devam edecek'

  • Giriş : 26.09.2007 / 21:49:00
  • Güncelleme : 26.09.2007 / 21:55:14

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "Nükleer faaliyetlerin devam edeceğini" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "ülkesinin nükleer dosyasının artık bir siyasi mesele olarak kapandığını, normal bir konu haline geldiğini ve nükleer faaliyetlerin de devam edeceğini" söyledi.
Ahmedinejad, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ülkesinin Batılı ülkelerle gerginliğe neden olan nükleer meselesine değinirken, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşmasın'nın (NPT) bir üyesi olarak bütün yükümlülükleri yerine getirdiklerini, nükleer programlarının barışçıl amaçlı olduğunu ve bugüne kadar uluslararası kurallardan sapmadıklarını anlattı.

İran'ın gelişmesini engellemek isteyen bazı büyük güçlerin yıllardır ülkesine baskı yaptığını kaydeden Ahmedinejad, tehditleri önemsemeyip, nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetimi altında sürdüreceklerini belirtti.

İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'nden tekrar UAEK'ye döndüğünü iddia eden Ahmedinejad, "Bizim açımızdan İran'ın nükleer dosyası siyasi bir mesele olarak kapanmış, normal bir konu haline gelmiştir" dedi.

"Bütün taraflarla yapıcı müzakereye hazır" olduklarını da ifade eden Ahmedinejad, "nükleer tecrübelerini bir eğitim programı çerçevesinde diğer ülkelere vermeye hazır olduklarını" da kaydetti.

"İran halkına kötü davranan büyük güçlere bazı tavsiyelerim var" diyen Ahmedinejad, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Siz yıllardır İran halkına kötü davrandınız ama artık tarihten ve kendi yaptıklarınızdan ibret alın. Diğer ülkelere de İran'a davrandığınız gibi davranmayın. Bugün dünya milletleri uyanmıştır. Dünya halkını düzeltmeye çalışmak yerine kendinizi düzeltin, kendi halkınıza hizmet edin. Dünya milletlerinin size ihtiyacı yok. Şeytana uymaktan vazgeçin, artık Allah'a teslim olun."

"İmparatorlukların sonu gelmiştir" ifadesini de kullanan Ahmedinejad, Filistin meselesine değinirken de "Artık bütün esirler kendi evlerine dönecek, işgal altındaki topraklar işgalcilerden kurtarılacak. Filistin ve Irak da işgalden, ABD ve Avrupa halkı da siyonist baskıdan kurtulacak" diye konuştu.

Ahmedinejad, konuşmasını "Hz. Mehdi'nin (Şiilerin 12. imamı) Mesih (Hz. İsa) ile birlikte tekrar dünyaya gelerek, dünyayı adaletle dolduracağı" ifadeleriyle bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious