Ahmedinejad nükleer tesisi gezdi

Ahmedinejad nükleer tesisi gezdi.14563
  • Giriş : 08.04.2008 / 11:25:00

İran'da uranyumun ilk kez zenginleştirildiği 8 Nisan, ''Milli Nükleer Enerji Günü'' olarak kutlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uranyumu endüstriyel düzeyde zenginleştirdiklerini geçen yıl Natanz nükleer tesisinde düzenlenen kutlama töreninde açıklayan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, uranyum zenginleştirmenin bu yıl dönümünde de yine Natanz'a gitti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, uranyum zenginleştirmenin yapıldığı Natanz nükleer tesisinde yeni nesil santrifüjler üzerinde çalışan uzmanlarla sohbet etti ve santrifüj montaj salonunu gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Ahmedinejad'ın Natanz ziyaretine, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulam Rıza Agazade, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Said Celili, Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, İstihbarat Bakanı Gulam Hüseyin Muhsin Ejei ile Bilim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Mehdi Zahedi de katıldı.

Bu arada, Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil, Meclisin bu sabahki oturumunda nükleer teknolojiyi halkın istediğini ifade ederek, İran halkının nükleer enerji gününü kutladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, üst düzey yetkililerle bu akşam Tahran'da düzenlenecek ve yabancı ülke büyükelçilerinin de hazır bulunacağı kutlama törenine de katılacak.

Ülke genelinde, nükleer enerji günü dolayısıyla kutlamalar yapılıyor.

İran televizyonu sürekli nükleer enerjiyle ilgili programlar yayınlarken, resmi kurumlarda da halka pasta, tatlı, çay ve çikolata dağıtılıyor.

Halkın nükleer teknolojiyi desteklediğini göstermek için de bugün bazı vatandaşlar, nükleer tesislerin ve Buşehr nükleer santralının etrafında toplanacak.

İran, uranyumu yüzde 3,5 oranında zenginleştirdiğini ilk kez 8 Nisan 2006'da açıklamış, Ahmedinejad hükümeti bu günü ''Milli Nükleer Enerji Günü'' ilan etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious