Ahmedinejad resti çekti

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer haklarına karşı alınacak her türlü kararı 'düşmanca faaliyet' olarak değerlendireceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülkenin kuzeyindeki Mazandaran eyaletinin başkenti Sari'deki stadyumda binlerce kişiye hitap eden Ahmedinejad, "Şunu açıkça söylüyorum ki, İran halkının haklarına karşı adımlar atmaya girişirseniz; İran halkı bunu düşmanlık olarak değerlendirecektir" dedi.

Avrupa Birliği ve ABD nükleer programından vazgeçmeyen İran'a yaptırım uygulanması gerektiğini savunuyor. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy dün, Birleşmiş Milletler'deki büyük devletlerin Güvenlik Konseyi'nden İran'a yaptırım kararı çıkması için anlaşmaya yakın olduklarını söylemişti. Güvenlik Konseyi üyesi 5 ülke ile Almanya bugün Paris'te görüşmeler devam edecek.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, nükleer programlarına karşı yaptırım uygulanması kararı almaları durumunda, Tahran'ın bu ülkelerle ilişkilerini gözden geçireceğini vurguladı.

Uluslararası baskılara rağmen nükleer programda bir gecikme yaşanmayacağını vurgulayan Ahmedinejad, şunları söyledi: "Allah'ın lütfu ve İran halkının mukavemeti sayesinde nükleer zirvenin son aşamasındayız. Yıl sonunda (20 Mart) nükleer haklarımızın gerçekleşmesini kutlayacağız."

Ahmedinejad, kente gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada ise İran'a zarar vermeye hiçbir ülkenin güç yetiremeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious