Ahmedinejad Suudi Arabistan'da

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Kral Abdullah ile Irak'taki şiddeti, Lübnan krizini ve Tahran'ın nükleer programını görüşmek üzere Suudi Arabistan'ı ziyaret ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İkilinin daha önce yarın bir araya gelmeleri bekleniyordu ve Ahmedinejad'ın Suudi Arabistan'da ne kadar kalacağı resmi olarak açıklanmadı.

Bölgenin iki etkin gücü olan İran ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Arap olmayan İran'ın Irak'taki etkisinin artmasıyla ve Tahran yönetiminin, bir zamanlar Sünnilerin yönettiği Irak'ta Şii grupları desteklemesiyle olumsuz etkilenmişti.

Riyad ve Tahran arasındaki önemli konulardan biri Lübnan. ABD müttefiki olan Suudi Arabistan, Lübnan'daki Batı yanlısı ve Sünni ağırlıklı Fuad Sinyora hükümetine mali destek veriyor.

Lübnan muhalefetine ise Suriye yanlısı ve en büyük desteği İran'dan gören Şii Hizbullah grubu bulunuyor. Hizbullah, son birkaç ay içinde hükümeti yıkmak için geniş protesto gösterileri düzenlemiş, ABD yönetimi de İran'ı Lübnan'ın içişlerine karışmakla suçlamıştı.

Aralık ayında Suudi Kralı Abdullah, Arap dünyasındaki durumu "patlamak için bir kıvılcım bekleyen barut fıçısına" benzetmiş ve Riyad ile Tahran yönetimleri bu tansiyonu azaltmak için beraber çalışma kararı almıştı.

İki büyük petrol üreticisinin gündemindeki en önemli maddeyi şüphesiz Irak konusu ve bu konudaki farklılıkların giderilmesi oluşturuyor. Suudi Arabistan, ABD'yi Irak'ı İran'ın ellerine teslim etmekle ve Sünnileri adı altında Riyad'ın Irak'a müdahale ettiğine yönelik raporlar hazırlamakla suçluyor.

Suudi yorumcular, Ahmedinejad'ın ziyaretini, Tahran'ın nükleer programından dolayı Batının baskısı altında olduğu bir dönemde iki ülkenin bölgedeki siyasi krizi çözmek için atılan önemli bir adım olarak görüyor. Riyad'ın ise tüm bölgeyi krize sürükleyecek olası bir ABD-İran savaşını engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

Siyasi uzmanlardan Enver Aşki, ziyaretin Lübnan'daki tıkanıklığı aşmak için "ortak bir girişim başlatılmasını" netice verebileceğini ve "Irak'taki çatışmaları azaltacak bir anlayış" ile sonuçlanabileceğini söylüyor.

Şura Konseyi'nin Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığını yapan Bandar El Ayban da Ahmedinejad'ın ziyaretinin, Tahran'ın nükleer programı için Suudi Arabistan'ın desteğini aradığının açık bir işareti olduğunu söylüyor.

Suudi Arabistan'da yayınlanan El Riyad gazetesi de İran-Suudi Arabistan zirvesinde elde edilecek bir "yarım başarının bile bölgedeki krizin devam etmesinden daha iyi odluğunu" yazdı. Gazete, iki ülke liderinin özellikle Şiiler ve Sünniler arasındaki çatışmaları önlemeleri gerektiğini kaydetti. El Riyad, "Eğer iki lider de bu isteklerini hepsini her şeyin önüne koyarlarsa başarı için her türlü şansları bulunur" ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan'ın diğer bir gazetesi Okaz ise İran'ın Lübnan ve Irak'taki etkisine işaret ederek Tahran'ın bölgede istikrarı sağlamaya çağırdı. Gazete, "Her Arap ve her Müslüman İran'ın, istikrar ve barış faktörü olarak bölgedeki doğal rolünü oynadığını görmek istiyor." ifadesini kullandı.

Diğer bir gazete olan "Gazete" ise Ahmedinejad'a hitaben "En karanlık saatte gerçekleşen ziyaretiniz bölge için umut oluyor" ifadesini kullandı. Gazete "Biz çöl insanlarının bildiği gibi, şafaktan önceki zaman en karanlık andır" diye ekledi.

İran'ın Ahmedinejad'dan önceki Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, Suudi Arabistan'ı 1999 ve 2002 yıllarında Suudi Arabistan'ı ziyaret etmiş ve 1979 İran Devrimi ile bozulan ilişkileri düzeltmeye çalışmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious