Ahmedinejad Türkiye'ye geliyor!

Ahmedinejad Türkiye'ye geliyor!.9204
  • Giriş : 09.12.2007 / 13:27:00

Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretinin gündemde olduğu bildirildi. Ama...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, haftalık basın toplantısında, Ahmedinejad'ın Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, 'Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Türkiye ziyareti gündemimizde, ancak ziyaret için henüz kesin tarih belirlenmedi' dedi.

Sözcü Hüseyni, ziyaretin tarihi konusundaki görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Şubat 2004'te İran'ı ziyaret etmişti.

Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin de Eylül 2004'te Türkiye'yi ziyaret etmesi planlanmış, ancak İran Meclisinin Türk şirketler hakkında aldığı karar nedeniyle ziyaret iptal edilmişti.

İran meclisi, planlanan ziyaret öncesinde, Türk şirketi Tepe-Akfen-Ventures'in (TAV) uluslararası İmam Humeyni Havaalanının işletmesi ve Turkcell'in de hissesinin bulunduğu İrancell ile ilgili anlaşmaların meclisin onayını aldıktan sonra uygulamaya geçmesini gerektirecek bir yasa tasarısını onaylamıştı.

Turkcell'in projedeki yüzde 70'lik payı meclis kararıyla yüzde 49'a düşürülmüş, daha sonraki süreçte de Turkcell projede devre dışı bırakılmıştı. Başladıkları projeleri bitiremeyen Turkcell ile TAV'ın İran yönetimiyle olan anlaşmazlıkları henüz çözülmedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious