Ahmedinejad Türkiye'ye övgüler yağdırdı!

Ahmedinejad Türkiye'ye övgüler yağdırdı!.9204
  • Giriş : 15.08.2008 / 05:31:00
  • Güncelleme : 15.08.2008 / 00:28:39

Ahmedinejad, Türkiye ve Türk halkına övgüler yağdırdı, iki ülke halkının kardeşliğine vurgu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortak basın toplantısında Gül'den sonra söz alan Ahmedinejad'ın konuşması ise şöyle:

Değerli kardeşim Gül'ün daveti için Allaha şükürler ediyorum. Kendilerine şükranlarımızı sunuyorum. Burada kendi evimizde gibiyiz, kardeşlerimizin arasında gibiyiz.

Aziz, kültürlü Türk halkına en içten teşekkür ve selamlarımı iletiiyorum. Değerli kardeşim Gül, istişarede bulnuduğumuz tüm konulara değindi. Ben de bazı konulara değinmek istiyorum.

Önemli olan İran ve Türkiye gibi bölgede iki güçlü ülke olarak sorunlarda etkili ülke olarak görev almak istiyoruz. İlişkilerimiz Türkiye ile gelişmektedir.
Dost ülke Türkiye ile ilişkilerimizi her konuda geliştireceğiz. Bunu arzediyoruz. Çeşitli konularda vee samim bir ortamda görüşmelerimizi yaptık. İki ülke arasındaki diyalog ve istişareler, her alanda işbirliğimizi geliştirme ve bakış açılarımızı paylaşmamıza neden olmuştur.

4 yıl içinde iki ülke arasında ekenomik ilişkiler üst düzeydedir. 4 yıl içinde de 10 milyar dolarlık ticerat hacmini 20 milyar dolara çekmeyi düşünüyoruz.

Doğalgaz, elektrik ve petrol konusunun yanında ulaşım ve demiryolu konularında anlaşmalar sağlandı. Gelecek yıl , Türkiye ile İran arasında orta kültür yılı olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Her ülke halkının kendi kültürlerini ve komşularının kültürlerini tanıma yönünden fırsat yaratacaktır.

Güvenlik, uyuşturucu kaçakçılığı ve terör konularında çok iyi görüşmeler yapıldı.

Irak'taki siyasi süreci destekliyoruz. En kısa sürede Irak'taki yasal hükümetin Irak'ı idare düzeyine gelmesini temenni ediyoruz. Irak'a dayatma yapılmamalı.
Son olarak bölgemizde yaşanan gerginliklerin diyalog içinde çözülmesini inmancımızı dile getirdik.

İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak, sayın Gül başta olmak üzere Türk halkının İran'ın yasal hakkını kullanmasına saygısından dolayı teşekkür ediyorum.

iki ülke arasındaki ilişkiler kardeş ilişkisidir ve devamlı gelişmektedir. Bölgesel ve uluslararası sorunlarda ortak bakış açımız vardır. Türkiye'nin gelişmesinden ve güçlenmesinden memnunuz. Eminiz ki Türk kardeşlerimiz de bizim için aynı duyguları besliyordur.

Görüşmelerimiz çok faydalı geçmiştir ve sağlanan anlaşmalar ikili ilişkilere ivme kazanadıracaktır.

Bir kez daha sayın Cumhurbaşkanı ve değerli kardeşim Gül'e, bizi karşılamaları ve konukseverlikleri konusunda teşekkürlerimi sunuyor ve kendilerini Tahran'a davet ediyorum.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*