Ahmedinejad yanlıları seçimde önde

Ahmedinejad yanlıları seçimde önde.14563
  • Giriş : 15.03.2008 / 18:30:00

Resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, şimdiye kadar sayılan oylar sonucunda, 63 muhafazakar, 13 reformcu, 14 de bağımsız aday meclise girmeyi başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı bölgelerdeyse seçim ikinci tura kaldı.

Adaylar, seçilebilmeleri için seçim bölgelerinde kullanılan oyların yüzde 25'inden bir fazlasını alması gerekiyor. Hiçbir aday gerekli oyu alamadığı için bu yerlerde seçim ikinci tura kalmış bulunuyor.

Reformcu Koalisyon sözcüsü Abdullah Nasıri ise basın toplantısı düzenleyerek seçimleri değerlendirdi.

Başkent Tahran dışında şimdilik 34 reformcu adayın meclise girmeye hak kazandığını söyleyen Nasırı, ikinci aşamada da 15 reformcu adayın daha meclise gireceği tahmininde bulundu. Mevcut mecliste. 40 reformcu milletvekili bulunuyor.

Tahran'daki oyların sayılmamasını ve sonuçların geç açıklanacak olmasını eleştiren Nasıri, ''Seçimlere hile karıştırılması ve oyların güvenliğinden endişeliyiz'' dedi.

Nasıri, oy sayımı sırasında reformcu temsilcilerin de bulunması için görüştüklerini belirtti, ancak bu taleplerinin kabul edilip edilmediğine ilişkin açıklama yapmadı.

Reformcu adayların çoğunun veto edildiğine dikkati çeken Nasıri, ''Eşit olmayanların yarıştığı bu seçimi biz kazandık'' ifadesini kullandı.

Abdullah Nasıri, seçim günü bazı ihlaller olduğunu, bunları da İçişleri Bakanlığına bildirdiklerini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious