Ahmedinejad: Yeni öneriler sunacağım

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM Güvenlik Konseyine, ülkesinin nükleer programıyla ilgili yeni öneriler sunacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransız France 2 kanalına mülakat veren Ahmedinejad, ''Elbette yeni, iyi önerilerde bulunacağız. Önerilerimiz, sadece ABD ile İngiltere'nin isteklerine hukuk değil ve kanunlara, bütün ulusların sahip olduğu, elimizden alınamayacak haklara dayalı olacak'' ifadesini kullandı.
Bu öneriler hakkında açıklamada bulunmayan Ahmedinejad, ''Uranyum zengileştirmek meşrudur. ABD ve İngiltere'nin BM Güvenlik Konseyine sunduğu öneriler ise gayrimeşrudur'' dedi.
İran Cumhurbaşkanı, 5+1'lerin (ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya'nın) İran'dan uranyum zenginleştirmeyi askıya almasını istemesinin ise meşru olmadığını savundu.
BM Güvenlik Konseyinin nükleer silaha sahip olmak istemesinden şüphelenilen İran'ın nükleer programını cezalandıran yeni bir karar tasarısını yakında açıklaması bekleniyor. Ahmedinejad, oylamada Konseyde bulunacağını açıklamıştı.

AMERİKAN SALDIRISI
Ahmedinejad, mülakatında, ABD'nin İran'a olası saldırısından endişe etmediğini de söyledi.
İran Cumhurbaşkanı, ''İki nedenle endişelenmiyoruz. Birincisi, durum böyle bir saldırıya uygun değil. İkincisi de, ABD'de buna izin vermeyecek alkı başında insanlar olduğunu biliyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious