Ahmedinejad'a güçlü Türk rakip...

Ahmedinejad'a güçlü Türk rakip....11997
  • Giriş : 28.05.2009 / 14:39:00

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın seçimlerdeki en büyük rakibi reformistlerin adayı olan Azeri Türkü Hüseyin Musavi... Konuşmalarına Türkçe başlayan Musevi'nin popüleritesi artıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

12 Haziran'da yapılacak seçimlerde 48 milyon seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 15 milyonunun çoğunluğu Musavi'nin doğum yeri olan Tebriz ve civarında yaşayan Azeri Türkleri.

Ahmedinecad, seçimde otobüslerle halkı mitinglerine taşıyor. Mitinge gelenlere para ve yemek yardımı yapıyor. Musavi'nin Ahmedinecad tarafından yasaklansa da Facebook'tan organize edilen mitingleri bunlar olmadan da dolup taşıyor.

Mitinglerine Türkçe konuşarak başlayıp ardından Farsça devam eden reformist aday İran'da hiç görülmeyen bir taktik de uyguluyor. Eşi zehra'yı her mitingde kendisinden önce konuşması için kürsüye çıkarıyor.

Zehra Musavi, mitinglerde kadın ve öğrenci haklarından bahsediyor. Ülkenin ilk göz önündeki First Lady'si olacağı sözünü veriyor. AP ve Internatıonal Herald Tribune Zehra Musavi için, "Bu seçimlerde asıl onun yıldızı parladı" yorumunu yaptı.

Musavi çifti son olarak Tebriz Üniversitesi'nde 30 bin kişilik bir gruba hitap etti. Hatemi'yi iktidara taşıyan öğrencilerin oylarını tekrar ele geçirmek isteyen Musavi'ye yönelik ilgi yabancı basının da ilgisini çekti. Ahmedinecad'ın karşısında çok güçlü bir aday olduğu yorumları çıkmaya başladı. İran seçimlerinde kadınlar, öğrenciler ve Türkler'in oyları büyük öneme sahip. Türkler'in kendilerinden biri olan Musavi'ye oylarını vermekten kaçınmayacağı belirtiliyor. Kadınlar ve öğrenciler ise Musavi'nin eşi Zehra'nın konuşmalarından oldukça etkilenmişe benziyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*