Ahmedinejad'a protestolu karşılama

  • Giriş : 09.10.2007 / 13:04:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran Üniversitesi’nde yeni akademik yılın açılışında protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversite bahçesi Ahmedinejad karşıtları ile yandaşlarının gösterilerine sahne oldu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ikinci defa bir üniversitede protesto edildi. Daha önce Emir Kebir Üniversitesi’nde konuşurken, bir grup öğrenci tarafından protesto edilen ve resimleri yakılan Ahmedinejad bu sefer de Tahran Üniversitesi’nde aynı tepkiyle karşılaştı.

TV yayını kesti

Ahmedinejad’ın konuşmasını dinlemek için içeri alınmayan muhalif öğrenciler üniversitenin bahçesinde biraraya gelerek “Diktatöre ölüm” sloganları attı, İran Cumhurbaşkanı aleyhine pankartlar açtı.

Bahçede toplanan Ahmedinejad taraftarları ise “Münafıklar dışarı” sloganları attı. İki grup arasında zaman zaman gergin anların yaşandığı karşılıklı gösteriler olaysız sona erdi. Ahmedinejad’ın konuşmasını canlı yayınlayacağını açıklayan devlet televizyonu ise gelişmeler üzerine teknik arıza gerekçesiyle konuşmayı vermedi.

İran’da reformist hareket 1990’ların sonunda Hüseyin Hatemi’nin cumhurbaşkanlığı döneminde devrimden sonraki en yüksek seviyesine ulaşmış ancak Ahmedinejad’ın bu koltuğa oturması ile baskıyla karşılaşmıştı.

Ahmedinejad dönemiyle birlikte üniversitelerde reform yanlısı öğrencilerin azınlıkta kaldığı hükümet yanlısı öğrencilerin ise güçlendiği yorumları yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious