Ahmedinejad'a seyahat yasağı isteniyor

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu'ndan (AP) bir grup vekil, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail'e yönelik açıklamaları nedeniyle Avrupa Birliği (AB) genelinde süresiz seyahat yasağı uygulanmasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vekiller, mektubu Avusturya'nın yanı sıra FIFA'ya da gönderdi. Vekiller, FIFA'nın İran lideri Ahmedinejad'ın Dünya Kupası'nın yapılacağı Almanya'ya gelmesini engel olmasını istiyor. AB üyesi ülkeler seyahat yasağı uygulayabiliyor. İran'ın tartışmalı nükleer programı nedeniyle yapılan görüşmeler nedeniyle de yasağın uygulanmasının zor gözüktüğü belirtildi. İran lideri Ahmedinejad, İsrail'i haritadan silinmesini isterken soykırımı da "efsane" olarak nitelemişti.

AP'deki en büyük siyasi grup olan Avrupa Halkçı Partisi'nden Jana Hybaskova, "İran Cumhurbaşkanı'nın İsrail ile ilgili açıklaması ve soykırımı reddetmesi nedeniyle Avrupa'ya gelmesini istemiyoruz. Ancak bunun kısa dönemli olmasını istemiyoruz. Avrupa Konseyi'nin (Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander) Lukaşenko'ya yaptığı gibi birşey istiyoruz." şeklinde konuştu. Geçtiğimiz Mart ayındaki tartışmalı seçimlerden dolayı Avrupa Konseyi, Lukaşenko ile Belarus'un 30 yetkilisine seyahat yasağı uygulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious