Ahmedinejad'a uyarı mektubu

Ahmedinejad'a uyarı mektubu.14563
  • Giriş : 09.11.2008 / 12:49:00

İranlı bir grup ekonomist, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a yazdıkları mektupta ''ekonomik gidişatın sonuçları'' konusunda uyarıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Üniversite öğretim üyelerinden oluşan 60 ekonomistin kaleme aldığı mektupta, Ahmedinejad hükümetinin ekonomik programının ülkeye pahalıya mal olduğu görüşü savunuldu.

Ekonomide hedeflerden sapmaya karşı hükümeti yeterli tedbir alamamakla itham eden ekonomistler, ''Bu zor süreçte kapsamlı reformlar hayata geçirilmeli, aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınacak'' ifadesini kullandı.

Mektupta, ''Gerilime neden olabilecek dış politikalar ve dış ticaretteki yanlış yönetim, ülkeye yabancı sermayenin yeteri düzeyde gelişini engelliyor'' görüşü dile getirildi.

Ahmedinejad hükümeti, ekonomistlerden daha önce de benzer eleştiriler almıştı.

Basına yansıyan haberlere göre, Tahmasb Mezahiri, banka kredileri ve kar payı miktarı konusunda Ahmedinejad ile görüş farklılığı nedeniyle Eylülde Merkez Bankası Başkanlığı görevinden ayrılmıştı.

Davut Daniş Caferi de para ve banka politikalarındaki görüş ayrılığını gerekçe göstererek nisanda Ekonomi Bakanlığından istifa etmişti.

Ülkenin gelir kaynaklarını artırmayı hedefleyen ürün ve hizmetlerden yüzde 3'lük vergi alımı uygulaması da esnaf ve iş dünyasının tepkisi üzerine en az bir yıllığına ertelenmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*