Ahmedinejad'dan Batı'ya ambargo tehdidi

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İran’ın barıştan yana olduğunu ve düşmanların İran karşısında oyunlarına da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin tamamen uluslararası yasalar çerçevesinde sürdürüldüğünü ve İran halkının haklı hedeflerine ulaşmak için çaba harcayacağını anlatan Ahmedinejad, bazı dünya güçlerinin çeşitli bahanelerle diğer ülkeleri kontrol etmeyi amaçladığını, İran halkının barışçıl nükleer faaliyetlerine engel olmaya çalıştıklarını ancak amaçlarına ulaşamadıklarını belirtti. Ahmedinejad bugün bazı güçlerin İran’a karşı şantaj ve tehditle sonuç almaya çalıştığını ama İran halkının bu oyunlardan haberdar olduğunu ve haklı istemlerinden hiçbir şekilde geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Batı’nın son tehditlerine karşılık Avrupa ve diğer Batılı ülkelerin İran’a uygulayacağı olası ambargonun alınan kararlarda etkisi olmayacağını söyledi.

Ahmedinejad, "İran halkının düşmanları İran’a ambargo uygulamayı düşünmesi halinde İran’ın Batıya ambargo uygulayacaktır. Düşmanlar 27 yıldır İran’a fiilen ambargo uyguluyor. Bu girişimler yeni değil" dedi. Batı’nın kendi işini ve İran’ın kendi siyasetlerini yürüttüğünü söyleyen Ahmedinejad, İran gençlerine irade iman ve direniş olduğu sürece zafer ve başarının devamlı olacağını ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious