Ahmedinejad'dan İsrail'e 'pis mikrop'

Ahmedinejad'dan İsrail'e 'pis mikrop'.9204
  • Giriş : 20.02.2008 / 12:39:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın nükleer çalışmalarını sürdürme kararlılığının büyük güçleri dize getirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmedinejad'ın Bender Abbas'ta yaptığı ve televizyonda yayımlanan konuşmasında, "İran ulusunun nükleer çalışmaları sürdürme iradesinin büyük güçlerin iradesine galip geldiğini ve onlara diz çöktürdüğünü" belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun yayımlanması beklenen İran raporundan önce konuşan Ahmedinejad, İran ulusunun direnişinin iradelerinin daha güçlü olmasını sağladığını ifade etti. Ahmedinejad, İran ulusunun iradesinin, en küçük milli haklarını bile çiğnenmesine izin vermeyeceğini kaydetti.

Ahmedinejad, ayrıca UAEK'nın hazırladığı raporunda İran'ın faaliyetlerinin yasal olduğunu söylediğini belirterek, "Büyük güçler UAEK'ya ve bulgularına saygı göstermeli" diye konuştu.

-"SİYONİST REJİM ADI VERİLEN PİS MİKROP"-

Ahmedinejad, İsrail'i de eleştirdiği konuşmasında, İsrail için "pis mikrop" ve "vahşi hayvan" ifadelerini kullandı.

Mahmud Ahmedinejad, "Dünya güçleri, siyonist rejim adı verilen pis bir mikrop yarattı ve bunu bölge ülkelerinin üzerine vahşi bir hayvan gibi saldı" dedi.

Büyük güçleri İsrail'e milyarlarca dolarlık silah vermekle de suçlayan Ahmedinejad, bunun amacının bölge ülkelerine korku salacak ve bölgeyi egemenliği altına alacak bir "korkuluk" yaratmak olduğunu savundu.

Ahmedinejad, Hizbullah'ın genel sekreteri ve önde gelen komutanlarından İmad Mugniye'nin geçen hafta öldürülmesini de kast ederek, "Temiz ve dindar adamları öldürüyor, sonra da bunu kutluyorlar. Siyonistlerin vahşi saldırısına direnen Lübnan'ın bu evladı için de böyle oldu" dedi.

İsrail, Mugniye suikastıyla ilgisi bulunmadığını, ancak bundan memnuniyet duyduğunu açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious