Ahmedinejad'dan Obama'ya hodri meydan!

Ahmedinejad'dan Obama'ya hodri meydan!.11997
  • Giriş : 04.07.2009 / 23:06:00

İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle çıkan Ahmedinejad, yeni dönemle ilgili projelerini anlattığı konuşmasında Obama'ya da çağrıda bulundu: Tüm dünyanın gözü önünde dünya meselelerini tartışalım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünyayla ilişkilerde daha güçlü bir politika izleyeceklerini belirterek, ABD Başkanı Barack Obama'yı dünya sorunlarını tartışmaya çağırdı.

Mahmud Ahmedinejad, kimi üniversite rektörlerine hitaben yaptığı konuşmada, dünyayla ilişkilerde adalet ilkesini ön planda tutacaklarını, ancak bu yolla uluslararası arenada etkin ve etkili olunabileceğini söyledi.
İran'ın inşası ve dünyanın ıslahını bir diğerinin tamamlayıcısı olarak gördüklerini belirten Ahmedinejad, ''Dünyayla ilişkileri adalete doğru değiştirmek için çalışmalıyız'' dedi.

''Diplomatik faaliyetlerimiz yeni dönemde on kat daha güçlü olacak'' diyen Ahmedinejad, ABD Başkanı Barack Obama'yı, BM'de tüm dünyanın gözü önünde yüzyüze dünya sorunlarını tartışmaya çağırdı.

Ahmedinejad, son 30 yılda izlenen politikaların sonucu olarak birçok alandaki tekelin İran halkı lehine kırıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı seçimlerine de değinen Ahmedinejad, ''halkın yüzde 85'lik katılımının dünya dengelerini her zamankinden daha çok değiştirecek bir potansiyel olduğunu'' söyledi.

"ABD İRAN'A KARŞI TAVİZKAR"

Öte yandan İsrail kabinesinin İşçi Partili Ticaret, Sanayi ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, ABD'nin Kuzey Kore ve İran karşısında harekete geçmemesini eleştirdi.

Binyamin Ben Eliezer, Kuzey Kore'nin yeni füze denemesini bir kışkırtma olarak nitelendirirken, ABD yönetiminden, Kuzey Kore'nin kışkırtmasına karşı bir karşılık gelmemesinin kendisini endişeye sevk ettiğini vurguladı ve ABD'nin İran karşısında ''tavizkar' olarak tanımladığı politikasına de eleştiriler yöneltti.

Eliezer, ''Bana göre, İran'ın nükleer bombaya ne zaman sahip olacağının tarihi değil önemli olan. Benim için, İran bombası zaten bir gerçeklik ve dünya hala İran ile iki taraflı bir oyun oynuyor; bir taraftan gündüzleri BM'den İran'a kararlar ve yaptırımlar söz konusuyken, gece boyunca binlerce Avrupa firması, İran ile ticari bağlarını sürdürüyorlar'' diye konuştu.

İsrailli bakan, (İran Cumhurbaşkanı Mahmud) Ahmedinejad'ın, Batılı ülkelerin zayıflığını görüp buna güldüğünü ifade ederken, Ahmedinejad'ın, tüm bu ülkelerin İran'ın petrolden sağladığı paralara ihtiyacı olduğunu da bildiğini söyledi.

Ben Eliezer, ''(İran tehdidine karşı) bu savaşta İsrail kendisine ön plana koymamalıdır. Biz İsrail'e karşı bir tehditten söz ediyoruz ama bu, aynı zamanda ılımlı Arap ülkelerine, ABD ile Avrupa'nın çıkarlarına da bir tehdittir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*