Ahmedinejad'dan tarihi ziyaret

Ahmedinejad'dan tarihi ziyaret.13958
  • Giriş : 10.02.2008 / 14:39:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Irak ziyaretinin kesinleştiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Mahuçehr Mutteki, ziyaret için bütün hazırlıkların ve gerekli planlamanın yapıldığını ifade ederek, "Allah'ın izniyle ziyaret bu yıl bitmeden yapılacak" dedi.

Mutteki, kesinleşmesine rağmen ziyaret tarihinin daha sonra açıklanacağını kaydetti.

Hicri-Şemsi takvimini kullanan İran yeni yıla 20 Martta girecek.

Irak Dışişleri Bakanlığı da geçen ay, Ahmedinejad'ın, Devlet Başkanı Celal Talabani'nin ziyaret davetini kabul ettiğini açıklamıştı.

Ziyaretin gerçekleşmesi durumunda Ahmedinejad, İslam devriminden beri Irak'ı ziyaret eden ilk İranlı lider olacak.

Büyük oranda Şii nüfusa sahip olan İran ve Irak, 1980'li yıllarda 8 yıl boyunca savaştı. İran-Irak savaşında 1 milyona yakın insan öldü.

ABD'nin 2003'te Irak'ı işgal ederek Saddam Hüseyin'i devirmesinden sonra Irak yönetiminde Şiilerin güçlenmesiyle iki ülke arasındaki ilişkiler hızla gelişti

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki, İran'ı birkaç kez ziyaret etti.

ABD İLE GÖRÜŞME HAFTAYA

Bu arada, İran ve ABD arasında Irak'ın güvenliğine ilişkin dördüncü görüşmenin bu hafta yapılacağı belirtildi.

İran Dışişleri Bakanlığından adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Öğrenci Haber Ajansı'na (ISNA) yaptığı açıklamada, görüşmelerin şekli konusunda anlaşıldığını, ancak katılım düzeyi konusundaki görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Yetkili, tarafların bu hafta Bağdat'ta bir araya geleceğini bildirdi.

ABD İran'ı, Irak'taki güvenliği bozmak ve Şii direnişçileri desteklemekle suçluyor. Irak'ta güvenliğin sağlanmasını desteklediğini ifade eden Tahran yönetimiyse iddiaları kabul etmiyor.

Aralarında, 1979 İslam devriminden sonra yaşanan büyükelçilik baskınından beri diplomatik ilişki bulunmaya iki ülke arasında ilk görüşme, geçen yıl mayıs ayında yapılmıştı.

ABD ve İran yetkilileri 28 yıl aradan sonra bir araya gelmiş ve iki ülkenin Bağdat büyükelçileri şimdiye kadar üç kez Irak'taki güvenlik konusunu görüşmüştü

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious