Ahmedinejad'ın ziyaret ihtimali Almanları endişelendirdi

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İran Milii Takımı'nın Almanya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda gruptan çıkması halinde Almanya'ya maç izlemeye geleceğini söylemesi Almanya'da memnuniyetsizlik uyandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İktidar ortağı SPD partisinin iç politika uzmanı milletvekili Dieter Wiefelspütz Berliner Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, "Almanya'nın devlet başkanlarına iyi davranmama noktasında devlet olarak sorunu olduğunu" söyleyerek Ahmedinejad'a istemeseler de iyi davranmak zorunda olduklarını ifade etti. Almanya'da hiç kimsenin Ahmedinejad'ın ziyaretine sevinmeyeceğini de söyleyen Wiefelspütz, "Olayların sporun ruhuna uygun bir şekilde hallolmasını ümit ediyorum" dedi.

Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise sorunların masalarına gelmesinden sonra ilgilendiklerini, daha önce bu sorunla ilgilenmelerinin söz konusu olmadığını belirterek, "Devlet Başkanı olarak İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Almanya'ya gelmek için vizeye ihtiyacı yoktur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararı olmadıkça Ahmedinejad'ın Almanya'ya gelmesi engellenemez" dedi. Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Günter Oettinger ise Ahmedinejad'ın misafirlik hakkına sahip olduğunu belirterek, "Almanya'ya girişine izin veririz" dedi.

İran'ın nükleer enerjiden yararlanma konusunda ısrarcı olması ve Ahmedinejad'ın Almanya'daki Yahudi Soykırımı konusundaki açıklamaları Almanya'da büyük tepki uyandırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious