Ahmedinejad'tan çağrı var!

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

İran, yabancı askerlerin Irak'ta kalmasına gerekçe oluşturduğu için teröristlerin Irak'a girmesinin engellenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Irak'ta güvensizlik, nefret ve farklılık yaratmaya çalışan teröristlerin bu ülkeye girmesi engellenmeli" diyen," İran Cumhurbaşkanı Irak'taki istikrar, güven ve ilerlemenin tüm İslam dünyasındaki istikrar ve güveni sağlayacağını ifade etti. Teröristlerin nereden ve nasıl Irak'a girdiği hakkında bir yorum yapmayan Ahmedinejad, bölge ülkelerinin Irak'ta güvenlik, istikrar ve ilerlemenin güçlendirilmeye çalışacağını belirtti.

Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanları yeni Irak hükümetinin kurulmasının ardından ilk kez İran'ın başkenti Tahran'da bir araya geldi. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Türkiye'nin yanı sıra, Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn ve Mısır dışişleri bakanları katılıyor.

Toplantıda Irak'ta yeni hükümetin kurulmasından sonraki durumun ve Ortadoğu'da Filistin ile İsrail arasındaki gerginlik nedeniyle çıkan krizin de ele alınması bekleniyor. Amerikan yönetimi İran'ı komşusu Irak'ta direnişi desteklemekle suçlarken İran ise bölgedeki istikrarsızlığın Amerikan varlığından kaynaklandığını savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious