Ahmedinejat geri adım atmıyor

  • Giriş : 16.03.2007 / 00:00:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin
nükleer programının devam edeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, Ahmedinejad, Yazd eyaletinin Hatem şehrinde halka hitabında, Batılı ülkelerin nükleer faaliyetleri durdurmaları için baskı yaptığını, ancak bu baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.
Ahmedinejad, "Biz nükleer yakıt çarkına sahip bir ülkeyiz. Baskılar nedeniyle ondan vazgeçemeyiz. Toplantılar yaparak da İran milletinin yolunu kesemezsiniz'' dedi.
BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya tarafından İran aleyhine hazırlanan karar tasarısı dün Güvenlik Konseyi'ne sunulmuştu.
Yeni karar tasarısında, İran bir kez daha nükleer faaliyetlerini durdurmaya çağrılmış, çalışmalarını durdurmaması halinde yeni yaptırımlar uygulanacağı belirtilmişti.
Öte yandan, İran'ın BM Daimi Temsilciliği, Ahmedinejad'ın BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınacak karar tasarısı sırasında konuşması için Konsey'e resmen başvurmuştu.
Ahmedinejad, dün yaptığı konuşmalarda da BM Güvenlik Konseyi'nin "meşruiyetini yitirdiğini" iddia etmiş ve alınacak yeni yaptırım kararının "yırtık bir kağıt parçasından farkı olmayacağını" söylemişti.
Uzmanlar, Ahmedinejad'ın "meşruiyetini yitirdiğini" iddia ettiği bir kurumun toplantısına katılarak ülkesinin hakkını savunmak istemesini "çelişki" olarak
değerlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious