Ahmet Çalık parayı buldu, ATV ve Sabah'ı devralıyor

Ahmet Çalık parayı buldu, ATV ve Sabah'ı devralıyor.11840
  • Giriş : 03.04.2008 / 13:30:00

5 Aralık'ta yapılan ihaleyle Sabah-ATV Grubu'nu 1.1 milyar dolara satın alan Çalık Grubu'ndan parayı ödeme sinyali geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah- ATV Grubu'nu Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) 5 Aralık'ta yapılan ihaleyle 1.1 milyar dolara satın aldıktan sonra Radyo Televizyon Üst Kurulu ve Rekabet Kurumu onayını da şubat ayında alan Ahmet Çalık parayı ödeyebilecek mi, yoksa bu satın almadan vaz mı geçecek?
Yaklaşık bir aydır merakla bu sorunun yanıtı bekleniyor. Ahmet Çalık'ın bir türlü ortaya çıkıp parayı ödememesi, TMSF ile de bu süre içinde hiçbir bağlantıya geçmemesi, satın almadan vazgeçebileceği yorumlarına neden oluyordu.
Aslında yasal olarak 24 Nisan'a kadar süresi olan Çalık'ın ödemeyi geciktirmesi, finansmanı sağlayamadığı iddialarını gündeme getiriyordu.
Ancak gruptan gelen sinyaller artık olumlu. Yolun sonuna gelinmiş gibi görünüyor. En önemli adım atıldı. Bir aylık bir aradan sonra Ahmet Çalık ile TMSF Başkanı Ahmet Ertürk arasında önceki gün temas kuruldu. Ertürk'e bu görüşmenin içeriğini sordum. "Ahmet Çalık, sorun yok. Finansman tamam, parayı hazırladım dedi" bilgisini verdi.
Kredi kaynağı belirsiz
Çalık'a yakın kaynaklardan aldığım bilgiye göre de para hazır ve büyük ihtimalle yarın ödeme yapılacak. Kaynaklar finansmanın nasıl sağlandığına ilişkin ayrıntılı bilgi vermiyor. Ancak kredinin önemli bir bölümünün yurtdışından sağlandığı tahmin ediliyor.
Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Credit Suisse'nin devrede olduğuna ilişkin işaretler gelmişti. Ayrıca finansmanda yerli bankaların da rol oynadığı düşünülüyor. Nitekim önceki gün yapılan bir toplantıda Akbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Mengi, 2008'de 5 milyar dolarlık yatırım finansmanı yapacaklarını belirtirken "Sabah-ATV'nin satın alınmasına ilişkin finansman süreci"yle de ilgilendiklerini söylemişti.
Çalık'ın Sabah ve ATV grubunu satın almasını merakla bekleyen taraflardan biri de Dinç Bilgin. Paranın ödenmesiyle borçtan kurtulmayı planlayan Bilgin Ailesi, yeniden basında yer alıp almayacağını ise kendi içinde tartışıyor. Öğrendiğime göre Önay Bilgin'in gönlünden yeniden sektöre girmek geçiyor.
Şaban Sevinç'e dava açıyor
Bu arada Ahmet Ertürk'ü bu süreç biraz yormuş görünüyor. Özellikle grubun satışı tamamlanmadan Mehmet Barlas ve Engin Ardıç'ın tranferi ve ödenen paralarla ilgili eleştirilere üzülüyor.
Özellikle de Radyo Televizyon Üst Kurulu üyelerinden Şaban Sevinç'in "suç duyurusunda" bulunacağını açıklaması üzerine Ertürk de Sevinç'e hakaret ve tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Ertürk, bu kararının gerekçelerini de şöyle anlatıyor:
"Şaban Sevinç 'Çalık parayı ödemeden bu transferlere yetkiniz var mı? Yasal suç değil mi? Bilgi vermenizi rica ederim, diye son derece nazik bir üslupla bir mektup yazdı. Ben de kendisine nezaketine yönelik teşekkür ederek bir cevap hazırladım. Özel bir cevaptı. Ancak bu mektup eline resmi olarak ulaşmadan hemen kamuoyu ile paylaştı. Şimdi ben de onun için bir suç duyurusunda bulunuyorum. Haksız suçlamada bulunduğu ve hakaret ettiği için. Bu transferlerle benim bir ilgim yok. Gazeteyi ve ATV'yi yöneten bir yönetim kurulu var. Bu da onların tasarrufu. Ayrıca Ali Kırca'nın ayrıldığı bir ortamda şirketin değerinin düşmemesi bu yönetim kurulu ve sonuç olarak benim görevim. Rating, tiraj kaybettiğinde Ahmet Çalık'ın eline koz vermiş olmaz mıyız? Çalık bu benim aldığım şirket değil, derse nasıl savunuruz kendimizi."
Bu arada Ertürk'e Turgay Ciner ile Dinç Bilgin arasında yaşanan "sahte evrak" davasının sonucuna ilişkin gelişmelerin satışa etki edip etmeyeceğini de sordum. Ertürk, Ciner'le karşılıklı davalardan feragat ettiklerini belirtiyor ve "Satışa yönelik hiçbir etkisi olmaz. Ancak Ciner, Dinç Bilgin'e yönelik ceza ve hukuk davaları açabilir. Zararını tazmin etmek isteyebilir" diyor.
Yeşim'e el koymayız ortak alma şansı var
Bu arada Cavit Çağlar'ın Plaza Oteli ve iki helikopteri ile lüks otolarından sonra eşinin adına kayıtlı bulunan İstinye'deki köşküne el konulmasını da değerlendiren Ertürk, grubun Yeşim Tekstil için kaynak arayışının sürdüğünü söylüyor. Tekstil grubunun ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen Ertürk, "Bu hacizlerle artık işin ciddi olduğunu görüyorlar ve ciddi arayıştalar. Biz tekstil grubuna girmeyi düşünmüyoruz, çünkü yönetemeyiz. Ayrıca o grubun finansman ihtiyacını da sırtımıza alamayız. Ancak yabancı gruplardan ciddi bir ilgi var. Görüşmeleri sürüyor" diyor.
İnsan hayatı ne zaman önemli olacak!
İstanbul Tuzla tersanelerinde önceki gün bir işçi daha hayatını kaybetti. 31 yaşındaki Ali İhsan Çam, geçmemesi gereken bir yerden geçerken düşerek feci şekilde can verdi. Tuzla'da ölenlerin sayısı da böylece 86'ya çıktı.
Bu ölüm bir kez daha gösterdi ki Türkiye'de insan hayatı önemli değil. Ne devlet, ne sanayici, ne de işçinin kendisi için.
Çünkü her alanda olduğu gibi kuralsızlık kural olmuş, denetimsizlik, başı boşluk diz boyu.
Şimdi size bir uluslararası şirketten söz edeceğim. Hafta başında Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'ndaki (BTC) gelişmeleri yerinde görmek için hattın en büyük ortağı BP'nin davetiyle Ceyhan'a gittik. Kural nasıl uygulanır, insan hayatı nasıl korunur mükemmel bir örneğini gördük.
Önce Adana havalimanından bizi bekleyen minibüslere bindik. Biner binmez ilk uyarı geldi. "Kemerlerinizi bağlayın."
Tabii hemen itirazlar geldi. "Bize bir şey olmaz!" Ama ne yazık ki bu itirazlar kabul görmedi. Hepimiz bağladık kemerlerimizi. Daha sonra şoförümüz 90 olan hız sınırı asla aşmadı.
Kurallar herkes için
BP'nin emniyet ve güvenlik çalışmaları sadece yol güvenliğine yönelik değil. Boru hattının bulunduğu terminalde her türlü adım kurallarla belirleniyor. Eğitimler her hafta tekrarlanıyor.
Söylemek istediğim şu: BP gerekli önlemini alıyor, kuralını koyuyor, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese uyguluyor.
Bizdeki gibi "Ben eğitim veriyorum, işçi uymuyor" demiyor. Çünkü bu kurallar evrensel.
Kabul, gemi inşa sektörü Türkiye için çok önemli. Ama gerekli kuralları alıp uygulamak çok mu zor!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious