Ahmet Delican serbest bırakıldı

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Çanakkale'de kaçırılan Şeref Can'ın biyolojik babası olduğunu iddia eden Ahmet Delican sevk edildiği nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmet Delican, Kadıköy Adliyesi'nde Cumhuriyet Savcısı Suat Arslan tarafından 1 saat 15 dakika sorgulandıktan sonra mahkemeye sevk edilirken, Şeref Can'ın annesi Yıldız Engin, babası Tuncay Engin ve amcası Turgay Engin ile Delican'ın eşi Nebahat Delican da savcıya ifade verdi.
Savcı Arslan, tarafları ayrı ayrı sorguladıktan sonra Ahmet Delican'ı "gaspa teşebbüs" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından tutuklanması istemiyle Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti.

İfadelerinin alınmasından sonra avukatları Necati Serin ile birlikte dışarı çıkan Tuncay ve Yıldız Engin çifti, soruşturmanın selameti açısından açıklama yapmayacaklarını belirttiler. Bu sırada zanlı Ahmet Delican'ın eşi Nebahat Delican da adliyeden çıkarak gazetecilerin sorularını yanıtlamadan ticari bir taksiyle ayrıldı.

BİYOLOJİK BABAYI KURTARAN İFADE

Anne Yıldız Engin'in savcıya polisteki ifadesinden farklı bir ifade verdiği öğrenildi. Yıldız Engin'in ifadesinde, Ahmet Delican ile 3 yıl birlikte yaşadıklarını ve bu birliktelikten bir çocukları olduğunu itiraf ettiği öğrenildi. Savcılıkta, durumu Ahmet Delican'a anlattığını ve kendisinin Şeref Can Engin'in tırnak ve tükürük örneklerini vererek DNA testinin yaptırılmasına yardımcı olduğu da itiraf eden Yıldın Engin, "Çocuğun kaçırılma planını birlikte yaptık. Şeref Can Engin'in kaçırıldığı dönemlerde hafta sonları giderek görüyordum." şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Mahkemede ifade veren Ahmet Delican'ın ise, Yıldız Engin'e benzer ifade verdiği öğrenildi. Delican'ın ayrıca mahkemeye, Şeref Can Engin'den alınan tırnak ve tükürük örneklerinden biri yurtdışında, diğeri ise Özel Acıbadem Hastanesi'nde olmak üzere iki ayrı rapor verdiği öğrenildi.

Zanlının "gaspa teşebbüs" suçundan sorgulanmasının nedeninin ise; Şeref Can'ın kaybolduğu süre içerisinde amca Turgay Engin'i cep telefonu ile arayıp 100 bin YTL fidye istemesi olduğu bilgisi edinildi. Turgay Engin savcılıktaki sorgusu sırasında telefondaki sesin zanlı Ahmet Demircan'ın sesi olduğunu doğruladığı öğrenildi.

"BENİM 5 ÇOCUĞUM VAR"

Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ifadesi alınan Ahmet Delican, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Adliyeden avukatı Yusuf Ziya Halıcıoğlu birlikte çıkan Delican, Şeref Can'ın hukuki olarak oğlu olduğunun ispatlanamadığını ve bu nedenle velayet davası açacaklarını belirterek, "Benim 5 çocuğum var." dedi. Delican, gazetecilerin "Biri de Şeref Can mı?" şeklindeki sorusu üzerine, "Evet" diye cevap verdi. Delican, "Yıldız Engin sizi tanımadığını söylüyor?" sorusuna ise, "Bunu bana değil Yıldız hanıma sormanız gerekir. Sorunun cevabını benden istiyorsunuz." şeklinde cevap verdi.

Bu arada, otomobiline binerek gitmeye hazırlanan Ahmet Delican, savcılık tarafından çağrılması üzerine tekrar adliyeye döndü. Yaklaşık 15 dakika içeride kalan Delican, çıkışta geri dönüş nedenini, "Bir evrakta imza eksikliği vardı." şeklinde açıkladı.

Ahmet Delican daha sonra ticari bir taksi ile adliyeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious