Ahmet Sezgin toprağa verildi

Ahmet Sezgin toprağa verildi.19927
  • Giriş : 11.08.2008 / 21:15:00

Türk Halk Müziği'nin usta isminin cenazesi kendi türküleri eşliğinde taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da dün vefat eden Türk Halk Müziği Sanatçısı Ahmet Sezgin'in cenazesi, bugün toprağa verildi.

Bağırsak kanseri nedeniyle bir süredir tedavi gören ve Bakırköy'deki evinde 72 yaşında vefat eden Ahmet Sezgin için, kurucularından olduğu Bakırköylü Sanatçılar Derneği'nde (BASAD) düzenlenen törene, eşi Mine, çocukları Cenk, Tolga ve Mert Sezgin ile sanatçı dostları ile sevenleri katıldı.

Sezgin'in naaşının BASAD binası önünde kurulan platforma konulduğu törende konuşan dernek onursal başkanı tiyatro sanatçısı Üstün Asutay, Sezgin'in, çok hayırsever ve dost canlısı bir kişi olduğunu söyledi.
Sezgin ile 47 yıllık meslek yaşamında çok güzel anları paylaştığını dile getiren Asutay, Sezgin'i gururla ve rahmetle anacaklarını kaydetti.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Arif Sağ da böyle günlerde konuşmanın çok zor olduğunu belirterek, Sezgin'in sanat yaşamında çok disiplinli davrandığını ve bu disiplinini aile yaşamında da sürdürdüğünü bildirdi.
Sezgin'in yaşamının genç kuşak sanatçılara örnek olacağını dile getiren Sağ, hem üzgün hem de gururlu olduklarını vurguladı.
Şarkıcı Adnan Şenses de zaman zaman gözleri dolarak yaptığı konuşmada, sanat camiası olarak çok güzel bir dostu yitirdiklerini söyledi.
Ahmet Sezgin'in oğlu Cem Sezgin de babasının, sanat yaşamına büyük katkılar sunduğunu dile getirerek, Ahmet Sezgin'in iyi bir sanatçı olmasının yanısıra iyi bir aile reisi olduğunu vurguladı.

Konuşmalar sırasında Sezgin'in yakınlarının, gözyaşlarına hakim olamadıkları gözlendi.

Törenin ardından Sezgin'in cenazesi, ses sisteminde çalınan kendi seslendirdiği bir türkü eşliğinde omuzlara alınarak, Ataköy 5. Kısım Camii'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.
Sezgin'in cenazesi, burada ikindi vakti kılınan namazın ardından Bakırköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Camideki törene, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, sanatçılar Mustafa Topaloğlu, Nuri Sesigüzel, İzzet Altınmeşe ve Selami Şahin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*