Ahmet Türk, Başbakan'ın açıklamalarını değerlendirdi

Ahmet Türk, Başbakan'ın açıklamalarını değerlendirdi.12776
  • Giriş : 15.01.2008 / 15:03:00

Türk, Başbakan Erdoğan'ın İspanya'da başörtüsü sorununa çözüm bulamayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Ahmet Türk, Başbakanın türbana ilişkin açıklamalarını "İspanya'da böyle bir sorun yok. Bu ülkenin sorunlarına Endülüs'te açıklama yaparak çözüm bulamazsınız" diye değerlendirdi.

Aysel Tuğluk'un farklı açıklamalarını isim vermeden değerlendiren Türk, bazı arkadaşlarının fikirlerinin farklı olabileceğini belirterek, "Ama buna kimse sevinmesin. Bu partinin birliğini bütünlüğünü sonuna kadar koruyacağız" dedi. DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un, DTP'nin Meclis grup toplantısına katılmaması ise dikkat çekti.

Partisinin Meclis grubunda konuşan Türk, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinin kaldırılması gerektiğini söyledi. 301. maddeye ilişkin yapılan değişikliğin sadece bir makyaj olduğunu savunan Türk, bu madde nedeniyle Türkiye'nin bir çok aydının yargılandığını, Nobel ödüllü Orhan Pamuk'un bu başarısına sevinilemediğini ve öldürülen Hırant Dink'in hedef haline geldiğini anlattı. Türk, ölüm yıl dönümü yaklaşan Dink için "Kalbim titreyerek önünde eğiliyorum" dedi.

301. maddeye ilişkin yapılacak değişikliğe ilişkin kendi önerilerini de sıralayan Türk, yasanın Türklüğü değil, ülkede yaşayan azınlıkları koruması gerektiğini savundu. Yapılması planlanan değişiklikle dava açma yetkisinin Adalet Bakanlığı'na verilmek istendiğini hatırlatan Türk, bu konuda siyasi kimlik taşıyan adalet bakanlarına güvendiklerini, bu yetkinin cumhurbaşkanına verilmesi önerisinde bulundu. "301. madde kalkmayacaksa sembolük hale getirilsin" diyen Türk, 301. madde ilişkn davaların tazminat davaları olması gerektiğini dile getirdi. Türk, mevcut 301. maddenin faşist Mussoli mantığını yansıttığını iddia etti.

Türk, yeni Anayasa çalışmalarının kendilerini umutlandırdığını, ancak iktidarın bu zamana kadar hiçbir sivil toplum örgütü ile görüşmediğini belirterek, "Bugün baktığımızda 'dağ fare doğurdu'. Hazırlanan Anayasa milletin, halkın Anayasası olacak. AKP'nin Başbakanın Anayasası değil" dedi.

Başbakanın, İspanya'da türbana ilişkin yaptığı açıklamaları da değerlendiren Türk, parti olarak her inanca saygılı olduklarını, ancak inancın siyasi ranta dönüştürülmesine karşı olduklarını söyledi. Türk, Başbakanın ülkeyi ilgilendiren meseleleri uçakta ve yurtdışında yapmasını eleştirerek, bu tür meselelerin parlementoda konuşulması gerektiğini kaydetti.

Türk, Başbakanın türban yaklaşımını ise "İspanya'da böyle bir sorun yok. Bir şairin dediği gibi 'Endülüs'te zil, şal, gül var' orada öyle bir sorun yok. Bu ülkenin sorunlarına Endülüs'te açıklama yaparak çözüm bulamazsınız" diye değerlendirdi.

Diyarbakır'daki patlama sonrası yaptığı farklı açıklama ile gündeme gelen Aysel Tuğluk ile ilgili olarak isim vermeden değerlendirme yapan Türk, DTP'nin demokratik bir parti olduğunu ve partilerinde bazı arkadaşlarının fikirlerinin farklı olabileceğini belirterek, "Ama buna kimse sevinmesin. Bu partinin birliğini bütünlüğünü sonuna kadar koruyacağız" dedi. Türk, partilerinde kimsenin genel başkanın ağzına bakarak konuşmadığını, herkesin özgür olduğunu ileri sürdü.

Türk, CHP'nin seçim öncesi şöven açıklamalarını bırakarak, eski Güneydoğu Raporu'nu tekrar gündeme getirmesini olumlu bulduğunu söyledi. Parti olarak CHP'ye bu konuda katkı yapmaya hazır olduklarını dile gtiren Türk, bu raporun hükümet içinde bir açılım olabileceğini kaydetti.

Başbakanın Alivelerle iftar yapmasını ise önemsediklerini belirten Türk, "Keşke ülke yöneticileri zaman zaman toplumun farklyı kesimleriyle böyle biraraya gelsede sorunlarını yakında ilgilenseler" diye konuştu. Türk, ancak Başbakanın Alevilerin sıkıntılarının olmadığına yönelik açıklamalarının olduğunu belirterek, Alevi inançları üzerinde siyaset yapılmasını etik bulmadıklarını söyledi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious