Ahmet Türk barış mesajları verdi

Ahmet Türk barış mesajları verdi.15841
  • Giriş : 09.07.2009 / 21:28:00
  • Güncelleme : 09.07.2009 / 22:23:48

DTP'nin Aksaray'da düzenlediği mitingde terörist başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılırken, Ahmet Türk'ten "barış" mesajları geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Alanı dolduran kalabalığa seslenen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Barış için çabalarımızı ortaya koyuyoruz. Barış ve demokrasi için hazırız" dedi.

Ahmet Türk, başta olmak üzere DTP Eş Başkanı Emine Ayna ile Milletvekilleri Sırrı Sakık, Sebahat Tuncel ve Hasip Kaplan, Aksaray'da düzenlenen "Demokrasiye, barışa ve çözüme çağrı" mitingine katıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı mitingde çalınan Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Öcalan lehine sloganların da atıldığı mitingde, "Çözüm yolu diyalogdan geçer", "Birlikte yaşam, birlikte çözüm", "Savaş değil, barış istiyoruz", "DTP'ye dokunmayın" yazılı pankart ve dövizler taşındı.

Sevgi gösterileri arasında miting alanını dolduran kalabalığa seslenen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, konuşmasına Kürtçe başladı, Türkçe devam etti. Türk, "Barış için el eleyiz. Kürtler için, barış için buradayız. Akan kanı durdurmak için çalışmalarımızı, mitinglerimizi, toplantılarımızı sürdürüyoruz. Bizim tercihimiz barıştır. Barış için çabalarımızı ortaya koyuyoruz. Barış ve demokrasi için hazırız. Barış için adım atmalıyız. Savaşın sürmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sorunun Kürt sorunu
olduğunu söyledi. Kürt ve Türk bugüne kadar birlikte yaşamıştır.

Operasyonlar sürüyor, çözümsüzlük gelişiyor. Bundan vazgeçin. Bütün Kürtler barış için kenetlenmiş durumda. Buradan çağrı yapıyoruz; barış için adım atın. Barış çabalarımızı bugün önemli bir merkezden yapıyoruz. 2010 Avrupa Kültür başkenti İstanbul'dan yapıyoruz. Özellikle İstanbul'u seçtik. Buradan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve tüm siyasi partilere çağrı yapıyoruz; barış sürecine katkı sunmalısınız. Türk ve Kürt halkına kötü bir miras
bırakmayın. Hemen şimdi 'barış' diyoruz" diye konuştu.

DTP Eş Başkanı Emine Ayna ise, barış çağrısı yaptıklarını belirterek, "Bu çağrımızı barışa engel olanlara yapıyoruz. Türkiye kültürler mozaiği olsun. Türkiye 85 yaşında, en genç ülke. Anayasanın değişmesini istiyoruz. Anayasa ilk maddesinden son maddesine kadar değişmeli. Anayasayı okuyan 'bu benim vatanım, vatanımı seviyorum' diyebilsin. Barışa çağrı yapıyoruz. Barış, iki kişinin tokalaşması ile olur. Sorun yaşayanlar konuşur ve barış olur" dedi.
Miting, konuşmaların ardından olaysız şekilde son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*