Ahmet Türk hakkında 301'den soruşturma başlatıldı

  • Giriş : 01.09.2007 / 10:51:00

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk hakkında soruşturma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DemokratikToplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk’ün, 30 Ağustos resepsiyonuna davet edilmemeleri üzerine söylediği sözler ve 30 Ağustos’ta “1 Eylül Dünya Barış Günü” nedeniyle yapılan yazılı basın açıklaması ile ilgili soruşturma başlattı.

Türk ve DTP yöneticileri hakkında başlatılan soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun 301/2. maddesinde düzenlenen, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, devletin yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatını aşağılama” suçu kapsamında yürütülecek. Söz konusu suçun işlenmesi halinde, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Soruşturma kapsamında, Ahmet Türk’ün yaptığı konuşmanın görüntü ve ses bantları ilgili birimlerden istenerek incelenecek. Türk milletvekili olduğu için hakkında soruşturma başlatılabilmesi için TBMM’ye fezleke gönderilmesi gerekiyor. Ancak buradan dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilirse soruşturma açılabilecek.

Savcılar hazır bekliyor

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, “Savcılar, her zaman ne konuşacağımızı bekleyerek, bir dava açmak için adeta hazır bekliyor” dedi. Türk, soruşturmaya “Alıştığımız bir durum” diye tepki gösterdi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ise “ciddi bir iş yaptıklarını” belirterek, bu tür konulara basın üzerinden cevap vermeyeceklerini söyledi.

Kimyasal silah iddiası

Ahmet Türk, TSK’nın, TBMM’de bir grup olarak temsil edilen DTP’yi 30 Ağustos resepsiyonuna davet etmemesini sert bir üslupla eleştirmişti. Türk, “Hep ağızdan düşürülmeyen bölücülük kelimesinin de aslında kimin tarafından yapıldığı da açıkça ortaya çıktı” demişti. DTP Genel Merkezi ise 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Barışın yolunu döşemek için geliştirdiğimiz tüm çabalarımız askeri operasyonlarla tahrip edilmektedir” denildi. Mesajda, TSK’nin Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalında yaptığı operasyonda “kimyasal silah” kullandığı iddiasında da bulunulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious