Ahmet Türk: Siyaset vesayet altındadır

Ahmet Türk: Siyaset vesayet altındadır.11758
  • Giriş : 27.06.2009 / 13:05:00

DTP genel Başkanı Ahmet Türk, tartışılan belgeyle ilgili, ''Hepimiz Türkiye'yi biliyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


DTP'nin de içinde yer aldığı ''Çatı Partisi Girişimi Koordinasyonu''nun düzenlediği ''Demokrasi İçin Birlik Konferansı'', Yılmaz Güney Sahnesi'nde başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan DTP Genel Başkanı Türk, demokratik bir Türkiye için statükoculuğun aşılması konusunda mücadele verilmesi gerektiğini savundu.

Taraf gazetesinde yayımlanan habere konu olan belgeyle ilgili askeri savcılık inceleme başlatmadan önce parti grup toplantısında ''hiçbir şey çıkmayacağı'' yönünde tespit yaptıklarını anlatan Türk, şunları söyledi:

''Ne demişsek, sonuç o şekilde çıkmıştır. Peki bu belgenin gerçek ya da sahte olması bir şeyi değiştiriyor mu? Hayır, değiştirmez. Hepimiz Türkiye'yi biliyoruz. Darbe, muhtıra, postmodern darbe, andıç ve belgeler gördük. Belge sahte olsa ne olacak, doğru olsa ne olacak? Sahte olduğu zaman askerin demokrasi üstünde vesayeti var mıdır, yok mudur, diye kimse tartışacak mı? Hayır tartışmayacak. Çünkü bütün Türkiye biliyor ki, siyaset vesayet altındadır.''

12 Eylül askeri müdahalesiyle ilgili son tartışmalara da değinen Türk, ''12 Eylül'de askerler müdahale etmek zorunda kaldı'' diye açıklamalar yapıldığına dikkati çekti. Türk, ''Bizim talebimiz sadece Kenan Evren'in ya da 3-5 komutanın yargılanması değil. Eğer şeffaf ve demokratik bir Türkiye istiyorsak, geçmişi yargılamamız lazım. Geçmişte yaşananların ortaya çıkarılması lazım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*