Ahmet Türk'ten 'fırsatlar dönemi' uyarısı

Ahmet Türk'ten 'fırsatlar dönemi' uyarısı.16662
  • Giriş : 02.07.2009 / 08:18:00

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, barışçıl bir sürecin başlaması için önemli fırsatların yaratıldığı bir süreçte olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batman'da, Belediye'nin altyapı projesinde yer alan, Alman Kalkınma Bankası KfW ve Federal Kalkınma İşbirliği Bakanlığı tarafından sağlanan ödeneklerle finanse edilen Atıksu Arıtma Tesisi'nin temel atma töreninde konuşan Türk, Kürt halkının Türk halkıyla birlikte kardeşçe yaşamayı esas aldığını söyledi.

Barışçıl bir sürecin başlaması için önemli fırsatların yaratıldığı bir süreçte olduklarını vurgulayan Türk, bu sürecin çok iyi kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, "Temel atma töreni nedeniyle Batman'da bulunuyoruz. Ama biliyoruz ki ülkemizde barış çok önemlidir. Barışçıl bir sürecin başlaması için üç-dört aydan beri hep şunu söylüyoruz: Önemli fırsatların yaratıldığı bir süreçteyiz. Niçin önemli? Çünkü Kürtler, bir bütün, siyasetiyle sivil toplum örgütleriyle, mücadelesiyle artık silahların susması, barışçıl bir sürecin gelişmesi ve diyalog ortamının gelişmesi için önemli tarihi kararlar oluşturmuştur. Eğer gerçekten halkların kardeşliğini savunuyorsak, yurttaşların kucaklaşmasını istiyorsak, bu konuda yaratılmış olan bu fırsatın, yani Kürtlerin bir bütün olarak barış için ortaya koyduğu bu tavrın mutlaka yanıtlanması ve demokratik sivil yöntemlerle bu sorunun çözümü konusunda adım atılması gerekmektedir" dedi.

İnsanların özgürleşmesi, insanların özgürce yönetime katıldığı bir dünya özlemi içinde olduklarını belirten Türk, Kürt halkının Türk halkıyla birlikte kardeşçe yaşamayı esas aldığını söyledi.

Türk, konuşmasına şöyle devam etti: "Halkı yönetime katarsak, halkımızın taleplerini esas alırsak, ancak o zaman barışçıl demokratik bir süreci geliştirebiliriz. Eğer gerçekten böyle bir sürecin gelişmesi için çabalarımızı daha güçlü ortaya koyarsak inanıyorum ki özgür bir gelecek bizimdir. Halkların kardeşliğini esas alan yaklaşımımız başarıya ulaşacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*