Ahmet Türk'ün derdi anlaşıldı!

Ahmet Türk'ün derdi anlaşıldı!.11758
  • Giriş : 21.04.2009 / 01:44:00
  • Güncelleme : 20.04.2009 / 23:36:04

KCK üyelerine yönelik yürütülen operasyon kapsamında çarpıcı bir bilgi daha ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) üyelerine yönelik yürüttüğü operasyon kapsamında ilginç bir bilgi daha ortaya çıktı.

Buna göre, daha önce başta Osman Baydemir olmak üzere DTP'li birçok belediye başkanına baskı yapan örgüt, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk'e de Meclis Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşması yönünde talimat veriyor. KCK'nın planı, Genel Kurul'da özellikle MHP'li milletvekillerini tahrik ederek, kavga çıkmasını sağlamak. Nihai hedef ise yeni bir Leyla Zana vakası meydana getirerek, 'Türk-Kürt' savaşı için zemin hazırlamak. Ancak Ahmet Türk, 23 Şubat 2009'daki konuşmayı Genel Kurul'da değil de grup toplantısında yapıyor. Soruşturmaya yansıyan telefon konuşmaları örgütün, Türk'ün talimatı yerine getirmemesinden rahatsız olduğu ve illa Meclis kürsüsünde konuşmasını istediklerini ortaya koyuyor.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün 23 Şubat'taki grup toplantısında yaptığı Kürtçe konuşma uzun süre tartışılmıştı. Genel Başkan, Türkçe başladığı konuşmasına Kürtçe devam etmişti. Türk, konuşmada, 21 Şubat'ın 'Dünya Anadili Günü' olarak kutlandığını ifade ederek, 21. yüzyılın, çok dilliliğin önem kazandığı, halkların anadiline ve kültürlerine sahip çıkma bilincinin geliştiği bir yüzyıl özelliği taşıdığını söylemişti. Türk'ün 10 dakika süren Kürtçe konuşmasının ardından TBMM Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da kapanış konuşmasını Kürtçe yapmıştı.

Ahmet Türk, konuşmasının ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorularını şöyle cevaplamıştı: "Bu grubumuzun bir çalışması. Dillerin güzelliğinden, kardeşliğinden söz ediyoruz. Günümüz dünyasında dillerin meşru olması, dillerin bir zenginlik olduğu mantığıyla bugünün yaşatılması gerekiyor."

Söz konusu konuşma sonrası iki isim hakkında soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP'li Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında, 'Türkçeden başka bir dil kullanmak' suçu kapsamında yürütülen soruşturmada 'kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*