Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne atamaya dava

Ahmet Yesevi Üniversitesi'ne atamaya dava.28351
  • Giriş : 21.03.2008 / 12:34:00

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin eski Mütevelli Heyeti Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, kendisini görevden alarak, yeni mütevelli heyeti ve başkanı atamasının iptali ve yürütmesinin durdurulmas

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğan'ın avukatı Tezcan Çakır tarafından Ankara İdare Mahkemesi'nde açılan davanın dilekçesinde, milletlerarası anlaşmayla kurulmasına karar verilen üniversite tüzüğünde, mütevelli heyeti ve başkanının 7 yıllığına atanmasının hükme bağlandığı ifade edildi.

Doğan'ın, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 20 Temmuz 2006 tarihinde atandığına yer verilen dilekçede, "7 yıllık görev süresi dolmadan görevinden alınmasının ağır yetki yokluğu ile sakatlandığı" savunuldu.

Cumhurbaşkanı'nın tek başına yapacağı işlemin yargı denetimine tabi olmadığına yer verilen dilekçede, Anayasa'nın bu hükmü eleştirilerek, "Çünkü dava konusu karar TBMM'ce onaylanmış ve yürürlüğe konulmuş olan uluslararası anlaşmaya aykırıdır" denildi. Dilekçede, atama kararını yargı denetimine tabi olmamasının "hukuk devleti ilkesinin çiğnenmesi anlamına geldiği" de öne sürüldü.

"Üniversite tüzüğünde görev süresi dolmadan önce görevden almaya ilişkin hiçbir kural ya da düzenleme bulunmadığı" savunulan dilekçede, "Uluslararası anlaşmayla kurulmuş Türk-Kazak Üniversitesi tüzüğü Anayasa'nın 90. maddesi kapsamında uluslararası anlaşma hükmündedir. Bu nedenle iç hukukta buna aykırı hiçbir düzenlemeyi hiçbir kişi veya makam yapamaz" denildi.

Doğan'ın görevden alınarak yeni mütevelli heyeti başkanı ve mütevelli heyeti atamasına ilişkin kararının iptali istenen dilekçede, yeni heyetin aldığı kararların hukuki sonuçlarının hemen görülebileceği belirtilerek, yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi de talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious