Ahmet Yüksel Özemre vefat etti

Ahmet Yüksel Özemre vefat etti.12257
  • Giriş : 25.06.2008 / 17:04:00

Bir dönem Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre tedavi gördüğü hastanede bu sabah vefat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin nükleer enerji üretimi konusunda önemli hizmetleri olan ve bu alanda ki çalıymalarının yanı sıra tarihi ve manevi güzellikleri gözler önüne seren kitaplara da imza atan ünlü bilim adamı Ahmet Yüksel Özemre, 26 Haziran 2008 Perşembe günü ikindi namazını müteakip Üsküdar Yeni Camiî (Gülnûş Vâlide Sultân Camiî)'nde kılınacak namazın ardından Karaca Ahmet Sultân kabristanindaki aile kabrine defnedilecek.

Ahmet Yüksel Özemre kimdir:

1935'te doğdu, 34 yaşında profesörlüğe yükseldi, 1972-1984 arasında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Teorik Fizik Kürsüsü Kürsü Profesörü oldu; 1985-1987 arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı görevini yürüttü. Mezun olduğu üniversitede Fen Fakültesi Dekanlığı, TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği yaptı, Türkiye'yi NATO Bilim Komitesi'nde, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı nezdinde, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi Konseyi'nde temsil etti. Yayınlanmış 345 makalesi bulunan Özemre'nin te'lif ettiği 35 ve tercüme ettiği 10 kitabı var

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious