Ahtapotların entrikalı dünyası

Ahtapotların entrikalı dünyası.14937
  • Giriş : 16.04.2008 / 18:54:00

Utangaç ve sakin oldukları sanılan Alg ahtapotlarının, çiftleşme döneminde, kıskançlık, entrika, cinayet ve kur yapma sahneleriyle dolu 80’lerin ünlü “Dallas” dizisini aratmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nden Christine Huffard, Endonezya açıklarında tesadüfen bir Octopus aculeatus topluluğunu gözlemleme fırsatı buldu.

Araştırmacıların beklentilerinin aksine, bu ahtapotların doğal ortamlarında akvaryumdakine göre “daha saldırgan” olduklarını gören Huffard, erkeklerin dişilere yaklaşmak için karmaşık stratejiler geliştirdiğini, üzerindeki kahverengi çizgileri saklayabildiğini, dişileri şaşırtmak için dişilerin davranışlarını taklit edebildiğini gözlemledi.

Erkeklerin çiftleşmek için en fazla yumurtlayabilen, diğer bir deyişle en büyük dişiyi seçtiği, çok kıskanç erkeklerin, seçtikleri dişiyi koruduğu, hatta çok yakına gelen rakiplerini öldürebildiği görüldü.

Huffard, çiftleşmenin ardından onbinlerce yumurta bırakan dişinin yumurtaları koruduğunu, hatta beslenmeyi ve kendini düşünmeyi bırakarak, yumurtalarla ilgilendiğini belirtti.

En ufak tehlike anında kaçan ahtapotların vahşi ortamda gözlemlenmesinin çok zor olduğunu söyleyen, araştırmaya imza atanlardan Profesör Roy Caldwell, muhtemelen başka ahtapot türlerinin de bu davranışları sergilediğini, doğal ortamdaki araştırmalara ağırlık vermek gerektiğini ifade etti.

Akvaryum ortamında yapılan araştırmalar, bu türün utangaç ve basit bir üreme biçimine sahip olduğunu göstermişti.

Araştırma “Marine Biology” dergisinde yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious