AİDS aşı denemeleri hüsranla sona erdi

  • Giriş : 22.09.2007 / 10:03:00

Üretilen aşının denemeleri başarısızlık nedeniyle durduruldu. Aşılanan gönüllülere, kendi normal yaşamları sırasında başka insanlardan, AIDS'e yol açan HIV virüsü bulaşmasına engel olunamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Denemeleri yapan Merck&Co. firması yetkililerince AP'ye bugün yapılan açıklamada, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından da kısmen mali olarak desteklenen uluslararası deneme çalışmalarına katılan deneklerin aşılanmasının durdurulduğu bildirildi. Yetkililer, sınırlı dozla aşılanan 741 gönüllüden 24'ünün, tam doz aşılanan 762 gönüllüden de 21'inin virüsü kaptığını söylediler.

STEP adı verilen deneme çalışmaları, 2004 yılı aralık ayında başlatıldı ve Avustralya, Brezilya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Peru, Porto Riko ve ABD'den toplam 3 bin gönüllüyle yürütüldü.

Gönüllülerin tümü, denemelerin başlangıcında HIV virüsü taşımıyordu, ancak hepsi, homoseksüel erkekler veya hayat kadınları gibi, hastalığa yakalanma açısından yüksek risk grubuna giren kesimden seçilmişti.

Merck firmasının enfeksiyonel hastalıklar ve aşı araştırma grubu başkanı Keith Gottesdiener, gelişmenin, "oldukça düş kırıklığı yaratan bir haber" olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious