AIDS ile mücadele eğitimle yapılamaz!

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Süleyman Demirel, “AIDS ile mücadele sadece ilaçla, eğitimle yapılacak bir mücadele değil. Bu, bir toplumun kendi kendisini ayakta tutma mücadelesidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklarla Savaşım ve AIDS Savaşım derneklerince 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle düzenlenen “2. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” ve “3. HIV / AIDS Sempozyumları” Sheraton Otel'de başladı.
Demirel, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, AIDS'i bir “afet” olarak niteledi ve “İnsanlık bir afet ile karşı karşıyadır. Bu afet felaket derecesine ulaşmıştır” dedi.

Virüsüne rastlandığından bugüne kadar AIDS'ten ölen 25 milyon insanın sadece 3 milyonunun geçen yıl kaybedildiğini belirten Demirel, “Bu büyük bir afettir. 'Dünyada 6 milyar insan var, canım ne çıkar 3 milyonu ölse' kimse bunu diyemez” şeklinde konuştu. Demirel, “böylesine bir dünya olayıyla karşı karşıya bulunan insanlığın”, bu hastalığa hassasiyet gösterdiğini ifade ederek, AIDS'in hudut, genç-ihtiyar, kadın-erkek tanımadığını söyledi. Demirel, “Kime ulaşırsa, bulaşırsa onu götürür” dedi.

-“GEREKLİ İLAÇ BULUNAMADI”-

Geçen 25 yıl zarfında bu hastalığın ve virüsün tedavisi için gerekli ilacın da bulunamadığını hatırlatan Demirel, ayrıca hasta bir kişi için hastalığın aylık maliyetinin de 10 bin dolar olduğunu kaydetti. AIDS'in hem manevi, hem maddi kolay kolay hakkından gelinebilecek hastalık olmadığını vurgulayan Demirel, şunları söyledi:
“Bu afetten dünyayı ve insanlığı kurtarmak lazımdır. Bir dertle, afetle karşı karşıya kalan kişi ve toplum ne yapacaktır? İnsanlık bir afetle karşı karşıyadır. Bugün buna, yarın buna, öbür gün sana... Bu sorumluluk icap ettiren bir iştir.
Kişinin de toplumun da yaşama hakkı mücadele gücü kadardır. Onun içindir ki yaşama gücü olmayan kişi ve toplumların hali perişandır. Bu aslında AIDS'ten de önemli bir olaydır. Çünkü AIDS gibi afetlerle mücadele etmek için, bu gücü kişi ve toplum kendisinde görmelidir.

Dünyadaki canlılar içinde sadece insanın aklı var. Akıl eğri ve doğruyu, iyi ve kötüyü ayırmaya yarayacak. İnsan bunu yapabilmelidir. Ancak insanın bunu yapabilmesine yardım edecek şey bilgi ve cesarettir. İnsan bilgi ve cesaretten mahrumsa ve aklını da kullanmıyorsa o sorumsuzdur. Sorumsuzluğa isyan ediyorum. Yani AIDS virüsünü gelip, kendi karısına, çocuğuna karşı bulaştırma hiç kimsenin muhabbeti olmamalıdır. Onun için de mücadele sadece ilaçla, eğitimle yapılacak bir mücadele değil. Bu mücadele bir toplumun kendi kendisini ayakta tutma mücadelesidir, bana göre insanlık onuruyla direkt olarak yakından ilgilidir.”

-“DÜNYADA HER GÜN 11 BİN HIV VİRÜSܔ-

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rüstem Zeydan da Türkiye'de 1985 yılından bu yana 2 bin 412 kişinin AIDS'e yol açan HIV virüsüne enfekte olduğunu bildirdi. Zeydan, virüs alındıktan sonra enfeksiyonun uzun süre belirtisiz seyredebilmesi, kişilerin hastalığın sosyal yönü nedeniyle test yaptırmaktan kaçmalarının rakamlara sağlıklı ulaşımı engellediğini söyledi.

Dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geldiğinin tahmin edildiğini ifade eden Zeydan, vakaların yüzde 95'inin gelişmekte olan ülkelerde yaşandığını söyledi. Sempozyumda AIDS ile mücadeleye katkılarından dolayı başta 9. Cumhurbaşkanı Demirel ve eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz olmak üzere Hacettepe Senfoni Orkestrası Şefi Erol Erdinç'e, Kuğular Şarkı Söylemez oyununun sahneye koyan Ferdi Merter'e teşekkür beratı verildi.

Açılışın ardından İnsanca Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Okşan Öztok, AIDS'in PKK terörü kadar tehlikeli olduğunu belirterek, Demirel'e, “AIDS Anadolu'da da var. Daha çok destek verin, sayın Cumhurbaşkanım” diye hitap etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious