AIDS kadınlarda daha tehlikeli

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ve dünyada hızla artan AIDS hastalığı konusunda vatandaşları bilinçlendirmek için bir broşür hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı, Hak-İş, Türkiye Hak Sağlığı Kurumu, Tüm Özel Eğitim Kurumları İşverenleri Sendikası ve AB desteğiyle hazırlanan “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve HIV-AIDS Sağlıklı Bir Yaşam İçin sağlıklı Cinsellik” broşüründe, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tedavi edilmediklerinde kısırlık hatta ölüme kadar varan Frengi, Genital Bölge Uçukları, Hepatit B ve C gibi 30’a yakın sağlık sorununa neden olduğu ifade edildi.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların bazen belirtileri bulunmadığı ya da kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtileri olduğu kaydedilen broşürde, “Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak belirtisiz enfeksiyonu olanlar tedavi edilmediği sürece bilmeden de olsa hastalığı başkalarına bulaştırır” denildi.
Her kadında olabilecek bazı sorunların, kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalık belirtisi olarak da ortaya çıktığı görülürken, belirtiler broşürde şöyle sıralandı:

“-Akıntının her zamankinden farklı özellikte olması (beyaz, grimsi, yeşil, sarı, köpüklü, iltihaplı, kokulu),
-Düzensiz adet kanaması,
-Cinsel ilişki sırasında Ağrı,
-Kasık, bel veya karın ağrısı olması.”
Broşürde erkeklerdeki belirtinin ise penis akıntısı (yeşil, sarı renkli) gelmesi olduğu kaydedildi.

DİŞ TEDAVİLERİNE DİKKAT

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların, cinsel ilişki (oral, anal, vajinal), vücudun hastalıklı kan içeren bölümleri, vücut sıvıları (meni, vajinal akıntı, anne sütü) ya da açık yara ve kesiklerle doğrudan teması ile bulaşabileceği belirtilen broşürde, açık yaraların ağız içinde kanama yapması durumunda tükürükteki virüs oranının artabileceği, bu durumda derin ve ıslak öpüşmelerin güvenli olmayacağı belirtildi. Broşürde, kanda virüs olması durumunda idrar ve dışkıda da HIV bulunabileceği, zedelenmiş deri ile doğrudan temasla bulaşabileceği ifade edilerek, kirli ve kullanılmış enjektörlerden, ustura bıçağından, diş tedavisi sırasında, sünnet için kullanılan cerrahi aletlerin paylaşılmasında veya bulaşma olan birinden kan nakli ile hastalığın geçebileceği belirtildi. Broşürde hamilelikte, doğumda ve anne sütüyle de HIV/AIDS’in anneden bebeğe geçebileceği ifade edildi.

ÖKSÜRMEYLE AIDS BULAŞMAZ

Broşürde, havadan, birlikte yaşama ya da çalışmayla, mutfak malzemeleri telefon, kağıt kalem gibi eşyaların paylaşımıyla, hamamböceği, kene, tahta kurusu, sivrisinek, karasinek gibi hayvanların ısırmasıyla, aksırık, öksürük, tükürük ve balgamla, aynı taşıtı kullanmayla, evcil hayvanların bakımıyla, kan vermeyle, yüzme havuzu, banyo küveti, hamam veya duş kullanımıyla, çeşmeler, su içilen musluklar veya dolapların ortak kullanımıyla, kucaklama veya kısa süreli okşamalarla HIV/AIDS’in bulaşmayacağı kaydedildi.

Kesin koruma için anal ilişki dahil tüm ilişkilerde kondom (prezervatif) kullanılması gerektiğine işaret edilen broşürde, “Her ne amaçla olursa olsun başkalarının kullandığı iğne ve enjektörler kullanılmamalıdır. Dövme, epilasyon, manikür, pedikür, tıraş, kulak deldirme gibi cilt bütünlüğünü bozan bütün işlemlerde ve diş tedavisinde steril aletlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Kan veya kan ürünü tedavisi güvenli yallardan sağlanmalıdır” denildi.

AIDS HASTASININ YILLIK TEDAVİ MASRAFI 10 BİN DOLAR

Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, dünyada her gün 11 bin yeni HIV enfeksiyonunun meydana geliyor. Etkilenen kişilerin çoğunluğunu 25 yaş altındaki gençler oluşturuyor. Yeni bir çok ilaçlı tedavi ile hastalığın belirtilerinin ortaya çıkışı geciktirilebilse de bir AIDS hastasının yıllık ilaç giderinin 10 bin doları bulduğu, Türkiye'deki hastaların ise ilaçlarının zamanında temin edilememesi gibi sorunlarla karşılaşabildikleri öğrenildi.
Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından aralarında eşcinsel örgütlerin de bulunduğu sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile HIV/AIDS'in önlenmesine yönelik projeler yürütülüyor. 2006 yılının Nisan-Mayıs aylarında başlatılan projeler kapsamında 34 bin 656 adet ücretsiz kondom dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious