'AIDS ölümcül olmaktan çıktı'

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr.Nevzat Yetkin, HIV/AIDS hastalığının ölümcül bir hastalık olmaktan çıktığını ancak çok masraf gerektiren ömür boyu tedavi ye ihtiyaç duyulur hale geldiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya AIDS Günü dolayısı ile Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Nevzat Yetkin bir basın açıklaması yaptı. Yetkin, "Kullanım şemaları karışık, yan etkileri fazla ve ekonomik olarak büyük yük getiren tedavi protokollerine rağmen, hastalıktan ölüm hemen hemen tamamen ortadan kalkmış, HIV enfeksiyonu ölümcül hastalık olmaktan çıkıp, hayat boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür." dedi.

HIV virüsünün 26 yıldan bu yana büyük bir hızla yayıldığını kaydeden Yetkin, virüsün sadece yetişkinlerde değil bebek, çocuk, genç ve yaşlılarda da etkili olduğunu bildirdi.

HIV virüsünün en kolay, korumasız cinsel temas sonucu bulaştığını kaydeden Yetkin, bu virüsün dokunmak, el sıkışmak, sarılmak, aynı yerde oturmak, aynı havayı teneffüs etmek, aynı tabaktan yemek yemek, aynı çatal-bıçak-kaşık-bardağı kullanmak, aynı saunayı, havuzu, banyoyu, tuvaleti paylaşmak, giysileri ortak kullanmak yolu ile de bulaşabileceğine dikkat çekti.

Yetkin, gerekli önlemlerin alınmaması, korunma yöntemlerinin yaygın olarak uygulanmaması ve gizli kalan olguların da ortaya çıkacağı dikkate alındığında, HIV enfeksiyonunun dünyada olduğu gibi Türkiye için de önümüzdeki yıllarda sorun olarak karşımıza çıkabileceğini söyledi.

UNAIDS tahminlerine göre 2005 yılı itibariyle dünyada 39 milyon erişkin HIV taşıyıcısını tespit edildiğini bildiren Yetkin, 2005 yılında HIV vakalarının dünya çapındaki tahmini sayısının 4.1 milyon olarak belirlendiğini ifade etti.

Yetkin, HIV/AİDS'li 15 yaş altı çocuk sayısının 2 milyonu aştığını kaydetti. Bu vakaların yaklaşık olarak 700 bini yeni vakalar olduğuna dikkat çeken Yetkin, 2005 yılında AIDS'ten ölen insan sayısının 2 milyon 800 civarında olduğunu bildirdi.

Türkiye'de 1 Ekim 1985 - 31 Aralık 2005 itibariyle 1666 HIV, 588 AIDS vakası olarak toplam 2 bin 254 vakanın bulunduğunu belirten Yetkin, cinsiyetlere göre dağılımda erkek vakaların sayıca kadın vakalara göre fazla olduğu görülse de özellikle üretken çağda bulunan 15-19 yaş aralığındaki genç kızlarda vakaların erkeklere oranla daha çok görüldüğünün tespit edildiğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious