Aids Ukrayna'da hızla yayılıyor

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 04.05.2010 / 18:44:18

Human Rights Watch uzmanı Schleifer Ukrayna'nın 2005 yılında AİDS'in en hızlı yayıldığı ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Hakları İzleme Örgütü "Human Rights Watch" AİDS ve İnsan Hakları Programı Uzmanı Rebecca Schleifer AİDS konulu basın toplantısında, Ukrayna'da AİDS vakalarının artmasından endişe duyduklarını dile getirdi. Uzman tarafından verilen bilgilere göre; Ukrayna genelinde 15-49 yaş arası nüfusun yüzde 1,7'sini teşkil eden 416 bin kişi bu hastalığın pençesinde.

Human Rights Watch uzmanı Schleifer Ukrayna'nın 2005 yılında AİDS'in en hızlı yayıldığı ülkeler arasında yer aldığına dikkat çekti. Bu hastalığın yayılmasında önemli etkenlerden birisinin de insan haklarının çiğnenmesi olduğuna dikkat çekti.Schleifer, Ukrayna'daki doktorlarda eleştirerek hastalıkla mücadele etmediklerine değindi. Uzman konuyla ilgili olarak ülkedeki tıp çalışanlarının tedaviye uzak durduklarını üstelik tedavi içinde fahiş fiyatlar talep ettiklerini dile getirdi.

Schleifer, konunun çözümüne yönelik atılacak ilk adımın ise toplumun AİDS konusunda bilgilendirilmesi olduğunu ifade etti. Rebecca Schleifer, AİDS'lilerin rahat şekilde tedavi göre bilmeleri gerektiğini vurgulayarak madde bağımlılarına tedavi desteği verilmesinin önemini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious