AİHM, elimize çok iyi bir koz verdi

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Kapatılan Fazilet Partisi'nin eski milletvekili Nazlı Ilıcak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Türkiye'yi cezalandırmasını değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ilıcak, "Ben böyle büyük bir gerginliğin olacağını tahmin etseydim 'başörtülü bir aday göstermeyelim' derdim" diye konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Fazilet Partisi'nin eski milletvekilleri Merve Kavakçı, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Sılay'ın açtığı davada "özgür seçim hakkının ihlal edildiği" yönünde karar vererek, Türkiye'yi para cezasına çarptırdı. Davaya taraf olan gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak, verilen kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kararın ardından Merve Kavakçı'nın kendisini arayarak tebrik ettiğini dile getiren Ilıcak, "İhlal kararını zaten bekliyordum. Çünkü çok haklıyım. Böyle bir şey olamaz" dedi.

Ilıcak, "Ben böyle büyük bir gerginliğin olacağını tahmin etseydim o zaman Merve'ye 'sen girme' derdim. Erbakan'ı ve parti yöneticilerini de uyarırdım. 'Başörtülü bir aday göstermeyelim' derdim. Önce uzlaşmayı sağlayacak biçimde -ama bu konuyu da hep gündemde tutarak- bunu anlatmamız lazım. Başörtülü kadınların haklı olduğunu anlatmamız lazım. AİHM, şimdi elimize çok iyi bir koz verdi" diye konuştu. AİHM'nin verdiği karara yorum getiren Ilıcak, "Orada, demokratik, laik bir hukuk devletinin korunması meşru bir amaçtır. Bunu sadece Türkiye'ye özel olarak söylemiyor. Bu AİHM'de genel bir kural. AİHM diyor ki, 'bu özgürlüğü sınırlamışsın ama bu özgürlüğü sınırlarken bu özgürlüğün özüne dokunmuş musun? Bu senin getirdiğin ceza ile güdülen amaç arasında bir orantı var mı?' Bunu inceliyor ve diyor ki 'ölçü kaçırılmıştır, ölçü yoktur. Dolayısıyla bu hakkın özünü ihlal ettin'" ifadelerini kullandı.

Kararda oy kullanan milletin seçme hakkının da değerlendirildiğinin altını çizen Ilıcak, "Millet Merve'yi başörtülü olarak seçmiş. AİHM'de, seçme ve seçilme hürriyetinin darbe yediğini, ortada bir ihmal olduğunu söylerken milletin sandıkta kullandığı iradeye karşı da ihlal olduğunu söylüyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious