AİHM, Hasankeyf için acil bilgi istedi

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hasankeyf’i sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın yapımı aleyhine açılan davayı kabul edilebilir buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AİHM, Hasankeyf’in korunması amacıyla 22 Şubat 2006’daİstanbul Teknik Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Ahunbay, Ankara Üniversitesi Sanat Tarihi Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Oluş Arık, Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ve Murat Cano tarafından yapılan başvuruyu ele aldı. Mahkeme, başvuruya ilişkin ilk kararında, davayı kabul edilebilir bulurken, geçici tedbir ve davanın öncelikli dava sayılması istemlerini ise reddetti. AİHM, yapılan başvuru sonrası aldığı kararda Türkiye tarafından ‘Ilısu Barajı’nın yapım projesinde halen ne aşamada bulunulduğunun ve Hasankeyf’in kültürel mirasının korunması yolunda alınan veya alınması planlanan önlemlerin neler olduğunun acil olarak bildirilmesine’ hükmetti.

Bu arada Atlas Dergisi, “Hasankeyf’e Sadakat” adıyla imza kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında, Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Cumhuriyeti Başbakanı Wolfgang Schüssel ve İsviçre Konfederasyonu Başbakanı Moritz Leuenberger’e birer dilekçe gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious